bolak

Okruh podle GPS souřadnic v excelu – dá se toto nějak provést?

Ve sloupci A mám vždy jméno místa, ve vedlejší buňce (ve sloupci B) mám vždy u toho místa napsanou GPS souřadnici, a buňky C1 a D1 budu používat jako proměnné, přičemž D1 bude velikost okruhu (například 1 km, 10km, 50km) který navolím, a C1 bude střed toho okruhu, tedy souřadnice uprostřed, od které budu okruh počítat. Co budu chtít je to, abych zvolil místo, zadal jeho souřadnici do C1, do D1 zadal okruh, tedy kupříkladu 20km od této souřadnice, a u každé souřadnice ze sloupce B by mi to mělo ukázat, jestli to dané místo patří do toho zvoleného okruhu a nebo nepatří. Dá se toto pouze v excelu nějak zformulovat?

Nejlepší odpověď
gecco

Není to až takový problém…
😉
Kukni na http://www.ex­celentnitriky­.com/2013/08/vzda­lenost-dvou-mist-na-zemi-podle-gps.html
Jen:

  • bude lepší, když souřadnici uvedeš do dvou buněk (nebudeš muset zeměpisnou délku a šířku z jedné buňky ´extrahovat)
  • nerozumím, proč chceš do sloupce C dát nějaký střed a do D poloměr/průměr kruhu (pokud by se výpočet vzdálenosti měl týkat celé tabulky a ne konkrétního místa podle souřadnic v daném řádku)

___
Takže konkrétně pro (Excel2002):
A1 – název
B1 – délka místa (ve stupních)
C1 – šířka místa (ve stupních)
D1 – ANO/NE (zda leží nebo neleží do dané vzdálenosti)
J1 – délka středu (ve stupních)
K1 – šířka středu (ve stupních)
L1 – vzdálenost (poloměr okruhu v km)

Do D1 dosaď následující
=KDYŽ(L1 >ARCCOS(COS(RA­DIANS(90-B1))*COS(RADIANS(90–46))+SIN(RADIANS(90-B1)) SIN(RADIANS(90–46))COS(RADIANS(C1–10)))*6371;„A­NO“;„NE“)

___
😉
Doplňuji:
Uáááá…
Oprava, Bolaku, omlouvam se…
Nějak mi tam ostaly ´testovací´ čísla…

=KDYŽ(L1>ARCCOS(COS(RA­DIANS(90-B1))COS(RADIANS(90-J1))+SIN(RADIANS(90-B1))SIN(RADIANS(90-J1))COS(RADIANS(C1-K1)))6371;„ANO“;„NE“)

Včil už je to snad správně (četl jsem to 3×)…
😉

Další odpovědi
arygnoc

r = polomer okruhu.

stačí spočítať vzdialenosť medzi stredom okruhu a zvoleným bodom, ak je menšia ako r, patrí do okruhu.
čo je na tom zložitého?

to zvládol už pytagoras.

;-Q

gecco

Pokud jde o tu vzdálenost, pak vzdálenost ti v tom Excelu ukáže:
=ARCCOS(COS(RA­DIANS(90 – B1))*COS(RADIANS(90– J1))+SIN(RADIANS(90– B1))*SIN(RADIANS(90– J1))*COS(RADIANS(C1– K1)))*6371

A pokud o tu matematiku – je to složitější, jak už jsem psal, vzorec je z toho odkazu – a pokec o výpočtu třeba tady – http://en.wiki­pedia.org/wiki/Gre­at-circle_distance (kdysi jsme to počítali – ale to už se mi fakt nechce odvozovat)…
😉

bolak

Ok, vyzkouším. A pak mě ještě napadla jedna věc, jestli by tam šlo i udělat, nejen jak daleko, ale i jakým směrem. A asi jednodušší by to bylo s čísly, takže přímo aby buňka ukázala azimut. Umíš? :)

gecco

Podobně jako předešlý vzorec to vlož do buňky:
=ZAOKROUHLIT(KDYŽ(AR­CTG2(COS(RADI­ANS(B1))SIN(RA­DIANS(J1))-SIN(RADIANS(B1))COS(RA­DIANS(J1))COS(RA­DIANS(K1-C1));SIN(RADIANS(K1-C1))COS(RADIAN­S(J1)))<0;-1DEGREES(ARCTG2(COS(RA­DIANS(B1))SIN(RA­DIANS(J1))-SIN(RADIANS(B1))COS(RA­DIANS(J1))COS(RA­DIANS(K1-C1));SIN(RADIANS(K1-C1))COS(RADIAN­S(J1))))+180;DEG­REES(ARCTG2(COS(RA­DIANS(B1))SIN(RA­DIANS(J1))-SIN(RADIANS(B1))COS(RA­DIANS(J1))COS(RA­DIANS(K1-C1));SIN(RADIANS(K1-C1))*COS(RADI­ANS(J1)))));2)
____
Je to kuwsky ´neobratné´, ale mělo by to fungovat – vyzkoušíš?
😉

bolak

arygnoc: no, tak mi na to napiš vzorec do excelu, ty pythágore :)) já to nechci počítat ručně, já chci aby mi to spočítal sám program, na to se ptám, změřit si to na mapy.cz přes měření vzdálenosti, to umím taky..

Dokonce když jsem to zkoušel podle toho matematickýho vzroce (který se mi podařilo dohledat) vzdálenosti 2 bodů v rovině, tak mi vyšlo že vzdálenost brna od prahy by měla být 264km a na mapě mi to měřítko změří jako 189km, což se mi zdá jako celkem velká odchylka, na tu kulatost země kterou jsem zanedbal.

bolak

gecco: no, tak jsem to udělal podle toho tvýho návodu, jako do b1 a c1 jsem zadal souřadnice prahy, jako střed zadal souřadnice humpolce (vzdušnou čarou cca 91,8km), okruh určil na 100 km a píše mi to že „NE“, a to dokonce do nějakých 559km, takže něco bude špatně..

gecco

Před chvilkou jsem vložil opravu – ještě jednou se omlouvám, zkus to znovu, prosím…

gecco

Bolak → pro
Praha (50,08; 14,41)
a Humpolec (49,54; 15,36)
mi (´opravený´ vzorec!) vzdálenost vyšla 90,841

Vzdálenost ti v tom Excelu ukáže:
=ARCCOS(COS(RA­DIANS(90 – B1))*COS(RADIANS(90– J1))+SIN(RADIANS(90– B1))*SIN(RADIANS(90– J1))*COS(RADIANS(C1– K1)))*6371
Je to ´lepší´?
😉

bolak

Jó dobrý, akorát bych to chtěl vysvětlit :) ten vzorec, mně goniometrie nikdy moc nešla…

A taky jestli toho budeš schopen, tak bych prosil vzorec, který mi u každé souřadnice spočítá (nejen „ANO“ nebo „NE“, ale) přímo vzdálenost od daného místa v kilometrech. Čili že bych si zadal do buňky souřadnice domova, a u těch ostatních souřadnic by mi to ukázalo jak daleko je dané místo od mého bydliště.

bolak

Dobrý, teď to funguje, a teď mi to ještě vysvětli, co co znamená v tom vzorci :) já bych to strašně rád pochopil

gecco

A já myslel, že sis četl ten odkaz v mé odpovědi…
😉

bolak

Dokázal bych si spočítat z obvodu země, kolik asi tak bude přibližně 1 stupeň, minuta a vteřina metrů, a kdybych sestavil vzorec a zabudoval do něho ten poloměr okruhu plus na sever a mínus na jih, plus na východ a mínus na západ, dokázal bych odfiltrovat značné množství souřadnic, ale pořád bych měl (pokud má představivost není příliš zakrnělá) pouze čtverec, a já potřebuji kruh, protože místa na koncích uhlopříček čtverce by už byly daleko za hranicí okruhu.

bolak

Vím že jsme snad ještě někdy na základní škole brali něco jako „vzdálenost bodů v rovině“ nebo něco takového, a tam jsme měli body, ty měly souřadnice, a pomocí nějakého vzorce se dala spočítat vzdálenost mezi nimi, tak podle toho, kdyby se ty souřadnice bodu nějakým způsobem převedly na GPS souřadnice, by se to možná dalo nějak udělat, ale ty vzorce už jsem dávno zapomněl.