klariis

Okrasná část zahrady má tvar obdélníku, jehož rozměry se liší o jediný metr. Po úhlopříčce ji protíná pěšinka dlouhá 29

poradí prosím někdo..?

Odpovědi
chudst

  1. Pythagorova věta.

x2 + (x+1)^2=292

  1. A evidentně i kvadratická rovnice :)

x2 + x2 + 2× + 1 = 841
2 + 2× – 840 = 0

x1,2 = [-b +/- odmocnina(b2-4ac)] / 2a
x1,2 = [-2 +/- odmocnina(22−42(-840))] / 4
x1 = (-2 + 82) / 4 = 20m
x2 = (-2 – 82) / 4 = –21m

Protože metry nevychází záporně, platí kořen x1. Jedna strana obdelníkové zahrady má tedy 20m, druhá strana má 21m.
Doplňuji:
Pythagorova věta = když rozdělíte obdelník úhlopříčkou, dostanete pravoúhlý trojúhelník.
Kvadratická rovnice = … prostě mi neplánovaně vyšla – její obecný tvar je ax2 + bx + c = 0
A nakonec konečný výpočet: pokud má zahrada 1 stranu 20m (která nám vyšla v kvadratické rovnici), tak druhá strana je o 1m – tedy 21m.

Zpětnou kontrolu provedete dosazením do původní pythagorovy rovnice:
202 + 212 = úhlopříčka2
úhlopříčka = 29m.

Michal Kole

nakresli to prosím