shaman88

Když pracovník opustí v prac. době bezdůvodně pracoviště a poté nahlásí nemocenskou, může ho zaměstnavatel vyhodit?

Příklad – Máme fabriku a někdo odejde bez udání důvodu v pracovní době a poté nahlásí nemocenskou. Může ho zaměstnavatel vyhodit? Pokud vím, tak okamžitý vyhazov je za 5 absencí.

Původní neotázka
Okamžitý odchod z práce a nemocenská

Nejlepší odpověď
Kepler

Absence a bezdůvodné opuštění pracoviště jsou dvě různé věci. Kdyby před opuštěním pracoviště zašel za svým šéfem a řekl mu, že je mu blbě a pak hned zašel za doktorem, který by mu uznal nemocenskou, pak by bylo vše v pořádku. Za plánovaného hospodářství každý musel pracovat, i když vlastně moc nepracoval. Takže se na věc pohlíželo s větší benevolencí. Třeba se někdo ožral a druhého dne se mu moc nechtělo, tak prostě nešel. Jak je to s dnešním zákoníkem práce nemám přehled, ale v podstatě je to na vedení firmy, jestli si takového „pracovníka“ ponechá, nebo ne. Může mu například přišít hrubé porušení pracovní kázně, které ohrozilo chod firmy a je to. Proto si to dnes jen tak někdo nedovolí a to je dobře. Jinak bychom byli pořád ve stejné pr..eli jako za šokialismu.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Víš špatně. Za pět absencí vyhazov tedy není, nic takového zákoník práce nezná.
V pracovní neschopnosti nelze dát zaměstnanci výpověď.
Pokud má neomluvenou absenci, je to hrubé porušení pracovní kázně a zaměstnavatel může dát výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně. Ale až po nemocenské.
Nechápu smysl, pokud bezdůvodně…a poté nahlásí nemocenskou. Jdu k lékaři, to je důvod a pracovní neschopnost je také důvod.

cukrar

Mícháte dva skutky, které spolu nesouvisí.
Nemůže jen tak bezdůvodně opustit fabriku.
Samozřejmě může jít k lékaři pro neschopenku.
Pokud víte, že může být až 5 absencí, prosím o poučení, kde se to píše?
Děkuji

Klaproth

Bezdůvodné a nenahlášené opuštění pracoviště je důvodem k výpovědi.