lv

okamžité zrušení PP – penále zaměstnavateli

Dobrý den,
manžel zrušil PP podle § 56 odst.2)ZP s nárokem na odstupné podle § 67 odst.1). Čas běží a manžel se obává, že termín splatnosti, který změstnavateli uvedl, nebude naplněn. Lze zaměstnavatele penalizovat z prodlení a v jaké max. výši za každý den (v %) .
Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Vaší otázce rozumím a ´překlep´ v identifikaci druhé odstavce § 56 zákoníku práce je úplně vedlejší (správně má být „b“ nikoli „2“).

Rovněž odvolávka na ustanovení § 67/1 o odstupném je v pořádku.

Co je však méně obvyklé až neobvyklé je vaše ´snaha´ se domáhat úroků z prodlení za pozdní výplatu odstupného.

Musím spravedlivě uznat, že na úroky z prodlení se zaplacením i tohoto „závazku“ zaměstnavatele nepochybně máte právo…, zjednoduše řečeno je to cca 10% p.a., což je však méně jak 1% za MĚSÍC prodlení. Pokud to uznáte za výhodné, tak můžete podat žalobu na úhradu těchto úroků z prodlení.

Více bych se však zabýval otázkou vymáhání „jistiny“, tj. konkrétního odstupného. Tímto směrech bych doporučoval vést ´vymáhací´ iniciativu…

Další odpovědi
člověk

nechápu zrušit PP tímto spůsobem,je věc zaměstnavatele,ji­nak penále dostanete,možná pokud se budete soudit,je to myslím O.4% bodu ČNB,jinak uřad práce popřípadě inspektorát práce,vašeho kraje

ostrovidka

§56 odst.2) neexistuje, v tomto paragrafu jsou pouze bod a) a b). A v §67 se mluví o odstupném, když zaměstnanec dostane výpověď z nadbytečnosti nebo když PP skončil dohodou ale opět z důvodu nadbytečnosti (§52 a)-c)). Takže zde se musí jednat o velkou zmýlenou.