arygnoc

Ohrozí předpokládaný zánik mnoha pracovních agentur dělníky?

Podle mne by neměl, ale konečně budou muset fabrikanti dělníky po zásluze zaplatit.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Dělníky to neohrozí,ale ty agentůry ano.

Další odpovědi
Hlada

Nemyslím, že by podnikatelé nebo dělníci byli závislí na pracovních agenturách a že by agentury ovlivňovaly výši mzdy. O nabídce a poptávce pracovních míst je možné se dovědět jinou cestou. Výše mzdy je závislá na hodnotě práce, na tom, kolik je koncový zákazník ochotný za dílo zaplatit. Podnikatel je součástí trhu, nemá velkou možnost mzdy ovlivnit. Pokud by např. stavební firma místo zahraničních dělníků zaměstnávala Čechy a vyplácela jim vyšší mzdy, její stavby by byly drahé, na trhu neprodejné a firma by zkrachovala.

roxy52

Pracovní agentury,to jsou podle mě darmožrouti.Jenom parazitujou na lidech,kteří hledají práci.

jey

naopak, delnik bude moci podat zadost o praci primo podniku … vykoristovan bude jenom jednou Jey

Co

Agentury. Pracovní agentury dohazují pracovníky firmám které si agentury platí. Je to proto aby firmy nemusely zaměstnávat na plný úvazek. Agentura firmám pomáhá /pomozte mě/, řídit kapacitu obsazenosti pracovních míst která souvisí s výrobou. Systém agentur dohazování pracovníků pomáhá těm lidem kteří nemůžou dostávat mzdu obvyklým způsobem. To znam. lidi na jejichž výplaty by dosáhli exekutoři. Nebo z nejrůznějších důvodů nemohou používat účty v bance. Zaměstnaní přes agentury nemají žádné menší výhody než trvalí zaměstnanci. Navíc nějaké procento takových „brigádníků“ musí firma mít pro případ co kdyby. Mě se zdá, že pracovní agentura je jakýmsi prostředníkem mezi zaměstnavatelem a peněženkou. Jestli takový stav funguje a je jaksi stálý, v rovnováze, to znamená že se agentury nemnoží víc než je poptávka, nemusí to znamenat zlo. Vždy se uživí. Nemůžeme se vracet k monopolu socialismu kdy všichni museli být na jednom místě…atd. Fabrikant zaplatí zaměstnance i brigádníka po zásluze o tom žádná. I když platí všem málo. Ale agentury vyhovují fabrikantům. Fabrikanti ale své lidi neplatí. Za práci platí investor. A na něm je jestli dá své peníze firmě nebo přímo pracovníkům. Ale proč by tohle musel sledovat když je mu to jedno? Jestli do tohoto zaběhnutého systému vzájemné pomoci někdo chce vrtat, počítejme s další nezaměstnaností a jiným způsobem obstarávání lidí na práci.
Porovnání mzdy zaměstnance a člověka na výpomoc z agentury. Zaměstnanec má dovolenou, dostane stravenky a 75 korun/h čistá ruka. Naproti tomu brigádník dostane 80 korun/h čistá ruka ale nebojí se vyhození z práce protože je pod agenturou která mu další práci sežene. Také záleží jak je agentura solidní. Každá má odlišný přístup k lidem. Některé třeba šidí, mají neúplnosti ve smlouvě a potom vznikají hádky na ostří nože protože nechtějí platit, chtějí jen peníze a o to jde.

anonym

Možná je to už pasé, nicméně nemohu odolat připojit i po uzamčené otázce zásadní 2 fakty.

  1. Dělník dostává 60–75 Kč/hod., agentura fakturuje až 120 Kč/h.
  2. V ČR je přes 5 tisíc agentur, kdežto v SRN, která má 80 mil. obyvatel, jen 67 včetně nadnárodních působících na tamějším trhu.