pavel46

Ohmův zákon

Ahoj,mohl by mě někdo vysvětlit Ohmův zákon?Spíš mě jde o vysvětlení těžších příkladů.Ty základní vypočítám,ale když mám třeba příklad-
1.K napětí 220 V (ve spotřebitelské síti) je připojen vařič, kterým prochází proud 4,0 A. Poruchou v síti se snížil proud na 2,2 A. O kolik voltů pokleslo napětí v zásuvce?
2.Na žárovce je údaj 4 V/ 0,05 A. Určete,jaký proud prochází žárovkou, připojíme-li ji ke článku o napětí 2 V.
Jde mě o to,že když je tam víc dat,tak už nevím co dál.Se ty data nějak sčítají?
Děkuju všem za každou odpověd

Odpovědi
anonym

Oba příklady jsou – v podstatě, stejné – a úplně jednoduché. Vždy máš dva údaje,ze kterých dosazením do vzorce Ohmova zákona !snadno! vypočítáš třetí. Pak opět do vzorce dosadíš nová data (došlo ke změně) a opět snadno vypočítáš – zkus napsat řešení, zkontrolujeme ti je. A nebo napiš, co chceš vlastně vysvětlit, já na tom nic k vysvětlování nevidím.
😉

Hlada

  1. a – z napětí a proudu vypočítáš odpor spotřebiče

    b – z odporu a proudu vypočítáš napětí

  2. a – z napětí a proudu vypočítáš odpor (stejně jako u 1. př.)

    b – z odporu a napětí vypočítáš proud

pavel46

Děkuji,tak už to nějak chápu.Jen u toho prvního příkladu se stále nemůžu dobrat výsledku.Výsledek by měl být pokles o 99V.Počítám to takto.
Dám R=U/A-vysledek 55 a pak dám U=R.I a mám 121V.Bud mají chybu oni,nebo dělám něco špatně ^^

pavel46

No jde o to,že ted nevím jak ten vzorec použít.Znám U a I a chtějí znát zase U,takže nevím jak pokračovat :(.U těch jednoduchých příkladech mám U a I a chtějí R.To vypočítám,ale todle sem nějak nepochopil :(

Hlada

Polož si otázku. Kterou veličinu pro výpočet výsledku neznáš?
Tato veličina se vypočítá z první části zadání.