arygnoc

oficiální titul pro prvního (a bohužel i posledního) československého „hvězdoplavce“ byl „letec kosmonaut ČSSR“…

… po ruském vzoru, kdy čestný titul „ljotčik-kosmonavt“, doplněný příslušnou medailí, získávali automaticky všichni účastníci kosmických letů.
Malá perlička: celkem bylo vyrobeno 20 číslovaných kusů medailí „Letec kosmonaut ČSSR“ – ale už nebylo komu je udělit.

Co se s těmi medailemi asi stalo?
Doplňuji:
Led:

vďaka, tak som sa dozvedel, že dve medaile sú uložené Vojenskom múzeu v Prahe (č. 19 a 20).
Predávané odznaky sú iba repliky (s č. 21).

Kde sú teda ostatné?
Mimochodom: Oldřiich Pelčák dostal „iba“ medailu Za službu vlasti.

viac prípadne v diskusii.

Nejlepší odpověď
led

Malá oprava, tí kozmonauti boli dvaja aj včetne titulu.
Vladimír Remek a náhradník Oldřich Pelčák. Obaja absolvovali výcvik, predštartovú prípravu, ale letieť mohol len jeden.

tie medaily si môžte kúpiť po 78.- €
http://www.ka­nony.sk/odznak-letec-kozmonaut-cssr.html
Doplňuji:
S medailami – replikami máte pravdu, tá cena sa mi zdala naozaj nízka.

Další odpovědi
hanulka11

možná leží někde v sejfu nebo je roztavili a použili na něco jiného

Drap

Ty už jsou dávno rozkradené, jako nakonec téměř všechno. Třeba je mají ti, co se k nim dostali vystavené v sekretáři.

anonym

Prerabotali v gule či jiné dajli-medajli!

SeptikB

Byly ROZKRADENY. Čekal snad někdo v ČSSR něco jiného ?

led

Vychádzam z rozhovoru v Bratislave, ktorý som mala s oboma pilotmi aj s ich veliteľom Gubarevom. Ale je to doba, aj pamäť môže zlyhať.