Kejza

Offshore společnost a daně v ČR

Ahoj, debatovali jsme v práci o tom, a nemohli jsme se vůbec shodnout až nám z toho vznikla dosti vášnivá debata :) jak by to bylo, když by nastala tato situace.

Zaměstnala by mne offshore společnost jako svého externího obchodního zástupce.

  1. Jaké by z tohoto pracovního vztahu vyplývaly mé povinnosti vůči daňovým odvodům v ČR.
  2. Kde by za mě zaměstnavatel musel odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Našel by se tu nějaký specialista na toto téma?
Díky

Odpovědi
gecco

Co je to „externí zaměstnanec“???

  1. DPP (DPČ) – pak by tato firma musela existovat jako podnikatelský subjekt i v Česku a podnikat (danit etc.) podle českých zákonů (to, že třeba majitelem dané firmy by byl OffShore, je v tomto kontextu úplně jedno)
  2. externí spolupracovník – podnikatel (mandátní smlouva apod.) – příjmy (a odvody) bys podle českých zákonů platil ty, jakožto český podnikatelský subjekt (či občan)

Pepa25

A „externí pracovník“ by byl poplatník daně v ČR? Potom se krutě mýlíte a zdaňoval by všechny příjmy ze zahraničí. Konkrétně by to bylo podle jurisdikce a existence smlouvy o svojím zdanění … Pokud by byl zaměstnavatel echt offshore, bez smlouvy o zamezení dvojího zdanění, tak to by možná něco srazili v „daňovém ráji“, ale určitě by platil plnou daň tady ..

Kejza

Možná jsem se špatně vyjádřil. Jedná se mě o osobu trvale zaměstnanou pod offshore, na běžnou smlouvu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale fyzicky pracující pro ně mimo offshore. (V Německu, Čechách, Rakousku …) Dle mého uvážení tato osoba spadá pod offshore společnost a tudíž se jí daňová povinnost netýkala.

Nebo se mílím?

gecco

Aha.
Takže člověk s českým občanstvím, v Česku pracující jako zaměstnanec, ale zaměstnavatel je zahraniční (je úplně jedno, zda OffShore) firma?
Pak té zahraniční firmě v Česku vznikne pobočka (provozovna), jejíž daňový ´provoz´ musí odpovídat českým zákonům – tedy daně (odvody…) platí v Česku.
😉
Mýlíš se.