led

odvolanie poslanca

Poslanec je volená funkcia. Poslanec (vraj) koná podľa svojho presvedčenia. Ale po zvolení sa situácia zmení.
Ak poslanec nespĺňa svoje volebné sľuby, porušuje zákon alebo dokonca koná proti svojim voličom, akým spôsobom ho možno zbaviť poslaneckého mandátu a odvolať? Je toto vôbec možné?

Nejlepší odpověď
Drap

Neni žádná zákoná možnost, jak by mohli voliči poslance odvolat. Už jenom z toho titulu, že volby jsou anonymní, takže nejde ani určit, kteří voliči daného poslance volili.
Pro hrubé porušení zákona by mohla poslance v jistých případech odvolat i poslanecká sněmovna, případě po dohodě s poslancem i jeho mateřská strana by ho mohla vyměnit. Toto jsou však možnosti spíše jen hypotetické. V případech kdy přece jen poslanec z nějakého důvodu ukončí mandát, nastupuje na jeho místo jiný poslanec z téže strany. Takže stejně by jsme si jako voliči v ničem nepomohli.

Další odpovědi
HOMER

Nezbývá,než slepě věřit,že to jde.Jedinou možností však zůstává nevyužitá defenestrace,oni totiž zdá se drží při sobě.

baghira

Ústava neumožňuje poslance odvolat (což, když se nad tím zamyslíte, je v zásadě dobře – zaručuje to, že poslanec se nemusí obávat politických tlaků z jakékoliv strany, ani z té vlastní).
Neplnění, resp. vynucování splnění předvolebních slibů je jiná pohádka – mimochodem, on těm slibům i někdo věří??

anonym

Ad baghira, ku tvému tématu nedávno pronesl Miloš Zeman bonmot:
Jsou dva druhy politiků, ten, který věří svým slibům, to je politický pitomec a ten, který jim nevěří, to je politický lump.