Lotus

oduvodnění slova prudkou

Jak si oduvodnim d ve slově prudkou,holka to potřebuje do školy,ale bohužel to nikdo nevíme,nebo si alespon nejsme jisti.

Nejlepší odpověď
annas

Jen upřesním odpovědi.

Dcera chodí zřejmě (zařazení dotazu) na střední školu, takže určitě zná pojem asimilace znělosti, kdy se znělé d přizpůsobí neznělému t.

Příd. jméno jméno prudký je odvozené od slova prúd – praud – proud (historický vývoj). Od tvaru prúd krácením ú a přidáním přípony vznklo přídavné jméno prudký.
Poznámka: slovo proud se původně vztahovalo k rychlému říčnímu toku.

Jedině vyskloňovat původní základové podst. jméno – bez proudu, s proudem. Při vysvětlení některých jevů je třeba si uvědomit, co je kmen, kořen, přípona, předpona, vycházet ze slova přibuzného.

Rovněž si uvědomit rozdíl mezi slovem prut, proutí a proud, proudí, prudký.

Další odpovědi
Alesh

Podle mě je to odvozeno od slova „proud (nikoli od "prut“). Že z toho vzniklo přídavné jméno „proudký“ = mající vlastnost proudu a následně vypadlo to „o“, protože se to blbě vyslovovalo.
Ale je to jen domněnka.

hanulka11

já bych si řekla pruďas a slyšíš tam d