Avatar uživatele
Registrovaný

ODSTUPNÉ mam narok na odstupne po smrti zaměstnavatele?

Doplňuji:
po smrti majitele sme dostali vypověd ,že nemáme nárok na odstupné a výpověd podepsali,dali nám ji poslední den co sme se měli zaregistrovat na ÚP takže nikdo se nikde neinformoval,nyní slyším že sme měli narok na odsupné i když nám zaměstnavatel umřel je to pravda? Výpověd nám dala jeho rodina

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,

podle § 48 odst. 4 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce,
Z A N I K Á
v okamžiku, kdy zaměstnavatel , jakožto fyzická osoba zemře.
Dále to také upravuje § 342 odst. 1 zák.č. 262/2006 Sb., zákoník práce,
Cituji:
Smrtí fyzické osoby, která je zaměstnavatelem, základní pracovněprávní vztah zaniká (§ 48 odst. 4); to neplatí při pokračování v živnosti. Nehodlá-li oprávněná osoba v živnosti podle § 13 odst. 1 písm. b), c) a e) živnostenského zákona nebo pokračování v poskytování zdravotních služeb podle zákona o zdravotních službách (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. dubna 2012.) pokračovat, zaniká základní pracovněprávní vztah marným uplynutím lhůty 3 měsíců ode dne smrti zaměstnavatele.

Avšak v tomto případě nejde o případ, kdy by jste měla právo požadovat odstupné.
Jediné, co můžete žádat je mzda za, kterou až posledního dne, kdy byl ještě zaměstnavatel živ.
Doplňuji:
nedopsal jsem,
Správně,
..je mzda, kterou jste odpracovala až posledního dne, kdy byl ještě zaměstnavatel živ.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

ˇUmrtí zaměstnavatele nepatří mezi případy kdy se vyplácí odstupné. Náleží vám pouze mzda do konce pracovního poměru.

Snad vám bude stačit toto :
http://zdravi.e15.cz/…


Avatar uživatele

Pokud jste měla řádně sepsanou pracovní smlouvu, tak závazky z ní vyplývající přecházejí na dědice zesnulého zaměstnavatele.


Avatar uživatele
Zlatý

Je třeba to napsat přesněji. Vy jste podepsali co? : DOHODU o rozvázání prac.poměru kde není uvedeno že majitel zemřel atd nebo jste podepsali VÝPOVĚĎ kde je uvedeno proč se tak děje(zemřel majitel atd) Jinak pokud jste podepsali to druhé,tak samozřejmě nárok na odstupné máte ze zákona.Toho se noví majitelé nemohou zříct. PS: nebo sem hoďte kopii toho co jste podepsali(samozřejmě bez osobních atd údajů radši)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Jak píše ocko, neni zcela pravdivé. Toto by platilo pouze v případě, že dědicové by v živnosti pokračovali.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Ono není pravdivé ani toto. Pokud budou dědicivé pokračovat v provozování živnosti tak žádné požadavky na odstupné nevzniknou.
Oni ale nevzniknou v žádném případě!!

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Nevzniknou požadavky na odstupné, ale bude pokračovat pracovní smlouva.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.