Odstupné?

Zaměstnavatel mi 3 měsíce neplatil mzdu, tak sem mu dal výpověd s tím že mám pravo na odstupné+3měsíční platy teď je firma v konkurzu a šéf mi tvrdí že nárok na odstupné nemám protože sem nastoupil do nově založené firmy jeho ženy.Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Pokud došlo k převodu zaměstnanců, tak stále pracuješ ale pod jiným zaměstnavatelem. Co se týče nevyplacené mzdy, tu by měl vyplatit on a ne nástupnická organizace. Neznám však podmínky převzetí firmy. Je možné, že se obě firmy dohodly i o převzetí závazků.

Další odpovědi
standa

Vy máte tato práva:

  1. podat „okamžité ukončení pracovního poměru“ (§ 56/b ZP) z důvodů nevyplacení mzdy
  2. pak vám přísluší odstupné ve výši 3násobku průměrného výdělku (§ 67/1)

Předpokládám, že jste vědomě neuzavřel žádnou novou pracovní smlouvu (s údajnou firmou šéfovy manželky).

Pokud by si teoreticky dva zaměstnavatelé ´předávali´ určité závazky (např. vyplývající z vaší prac.smlouvy), tak je nezbytné, abyste s témto případným převodem souhlasil, jinak je ´převod´ takového závazku neplatný !

Doporučuji, abyste ´šéfovi´ napsal dopis, ve kterém jej seznámíte se skutkovým stavem (řádně podané oznámení o okamžitém skončení prac.poměru a váš nárok na odstupné) a že jej vyzýváte, aby o vašich nárocích informoval správce konkurzní podstaty (pokud je pravda, že jeho firma je v konkurzu).

Pokud to s tím konkurzem bude pravda, tak budete muset obdobnou písemnost adresovat tomuto správci.

Pokud to pravda není (což i připouštím), tak vám nezbyde než sepsat žalobu…

…ale to už je téma na novou otázku.

Wareg

Pokud si nejste 100%ně jistý, doporučuji se obrátit např. na Úřad práce, kde mají k dispozici právníka a ten by Vám mohl poradit. Důležité je nic nezamlčovat a vyložit věci tak, jak jsou…