WeeBear

Odstranění zlomku.

Chtěla jsem se zeptat, jak se odstraňují zlomky? Například u příkladu↓

a/b (/ je zlomková čára)

Předem se omlouvám, že to tady dávám, v učebnici o tom není zmínka, jelikož je to už dost staré učivo a na internetu jsem nic nenašla.. Pokud by někdo našel třeba užitečný odkaz, kde je to vysvětleno, tak se prosím podělte.. Předem děkuju za každou odpověď.
Doplňuji:
Mosoji, děkuji za odkaz. Bohužel nikde nemůžu najít vypočítání konkrétně výrazů právě a/b, resp. pokud to vůbec nějaké řešení má. Odstranit zlomky v rovnici umím bez problému, akorát tento příklad mě zmátl. Nebo to je opravdu chyták, ve kterém se nedá odstranit zlomek? (mimo to, že by se to dalo napsat jako a:b)

Nejlepší odpověď
mosoj

Ale,ale že by na inetu nic nebylo!!
Samotný zlomek neodstraníš můžeš pouze přepsat do desetinné formy tím, že čitatele vydělíš jmenovatelem.
Něco jiného je, pokud je chceš odstraňovat v rovnici. Tam se odstarňují tak, že se celá!! rovnice násobí jmenovatelem.
Je třeba ale znát pravidla pro počítání se zlomky.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zlo­mek
Doplňuji:
Pokud je to obecně jenom a/b nic s tím nenaděláš. Pokud je to složitější obecný algebraický výraz dál se zjednodušuje, ovšem pokud to jde.
Pokud si za a, b dosadíš čísla, můžeš vydělit.

Další odpovědi
Michal Kole

Zlomek je jinak napsané dělení, takže vydělit a vyjde desetinné číslo

Pokud je to v lomeném výrazu tak se tak se jmenovat sousedního zlomku dá do čitatele prvního zlomku a jmenovatel prvního zlomku do čitatele druhého zlomku

geoorg

můžeš také zkusit a * b^(-1)

IK

Je možné že k tomu a/b jsi došla postupem který se dá řešit jinak? Některá řešení jsou slepé uličky. Stejně tak jako když vypočítáš že je to a/b a nevíš ani a ani b, takže vlastně nemáš nic.

hippeace

geoorg ma pravdu!
v tomto případě jaký tady píšete jen písmeny „á“ a „bé“ to jednodušeji snad ani nejde