Vaclav-p

Odstoupení od smlouvy

Zajímal by mě váš nazor a jak by jste postupovali, mojí přitelkyně strýc sháňel auto protože své naboural a neměl čim jezdit do práce. Chtěl si ode mě koupit BMW s tim že si na něj vezme úvěr v bance ale že potřebuje auto hned. Dal mi na něj 20 000,– zálohu a já jsem mu půjčil jakoby zatim Renault Mégane s tim že se napíše kupní smlouva na toho megana v ceně 35 tis a když nesežene peníze nechá si megana a doplatí 15tis to vše se mělo uskutečnit do deseti dnů. Po měsíci marného čekáni přijel s tim že megana mi vrací a BMW si vzít nemůže protože úvěr nedostal a nemá prachy a že chce 20tis zpátky že si koupí nějakou Felicii od známého. 20tis se mi samozřejmě vracet nechce hned z několika důvodů, používal měsíc moje auto na kterém napáchal i pár oděrek atd a měsíc jsem kuli němu nemohl prodat dvě auta a tím pádem jsem přišel o peníze. Na megana mam s nim podepsanou smlouvu že si ho kupuje za 35tis a že jsem mu vůz předal se zálohou 20tis a do deseti dnů že doplatí 15tis. Spolu sme byli domluvený že pokavaď úvěr dostane smlouvu roztrháme auto mi vrátí doplatí BMW a budem si kvit. Za dobrotu na žebrotu ale co teď s tím???

Nejlepší odpověď
kropitko

Podle mého od smlouvy odstoupit může,ale bez nároku na těch 20000,– aspoň tak to mají autobazary. Složíte zálohu na auto,pokud ho pak nekoupíte,nedo­platíte,tak záloha propadá. Ale nevím jestli je to nějak časově ohraničeno.

Další odpovědi
Miroslavst

Domnívám se, že říkejme „on“ odstoupit od smlouvy nemůže. Vy naopak můžete po něm požadovat doplacení částky ve výši 15tisíc.
Jenže nechápu smysl vaší dohody a připadá mi to, že jste na něj spíše rozezlen, když ústní dohoda zněla tak, že pokud sežene peníze, vrátí vám megana a vezme si bmw. Nechci být nikterak zlomyslný, ale v tu chvíli by vám nevadilo, že měsíc používal vaše auto a udělal na něm pár oděrek? Prostě byste byli kvit, jak sám říkáte. Vy máte 35tisíc a co je s autem je mi jedno.
Ovšem otázka zní, zda lze odstoupit od smlouvy. já jak jsem již říkal se domnívám, že nikoli. Vy částku 15tis. +úroky můžete vymáhat jelikož na to máte smlouvu.