Pokročilý

odstoupeni od kupni smlouvy - neplneni radne a vcas? (nakup koberce)

Ahoj, stehuji se do noveho bytu a dne 12.6. jsem v Brne objednala/zakoupila koberec (nejedna se o kusovy, delka je zastrihnuta na miru). Bylo mi receno, ze koberec je na pobocce ve Zline a bude do Brna privezen ve ctvrtek 18.6. Tento termin mi vyhovoval, proto jsem se jej rozhodla koupit. V kupni smlouve o datu plneni nic ale neni uvedeno. Nyni mi bylo receno, ze koberec bude dodan az 23.6. popripade az 30.6., a to uz budu mit nastehovany nabytek, takze vznikaji nemale komplikace. Chci tedy vedet, jake jsou me moznosti, jestli mam narok od smlouvy odstoupit nebo pozadovat slevu. Predem vsem dekuji za nazory a odpovedi.

Pokročilý
jana91
Svědka mám, kupovala jsem koberec s matčiným přítelem. K soudu bych to ale tahat nechtěla.) Prodávající nenabídl nic. Ještě dodám, že koberec už byl zaplacený a jelikož není v kupní smlouvě nic o dodání, nevztahuje se na tuto situaci náhodou "§ 2079" Nového Ob.Zákoníku? "Neplyne-li ze smlouvy nebo zvyklostí něco jiného, jsou prodávající a kupující zavázáni splnit své povinnosti současně." Já plnila - zaplatila - ale koberec mi nebyl vydán. Pokud by byl dodán ještě toho 23.6. tak bych o něj zájem měla, ale pouze ze srážkou z ceny - o kolik bych si podle Vás měla říci? 30%? Moc děkuji za reakci.

Odpovědi:

Zlatý

Určitě můžeš požadovat slevu (případně úhradu škody vzniklé opožděním) i odstoupit od smlouvy - problémem je, jak prokážeš, že dodavatel nedodržel termín plnění, když není zmíněn ve smlouvě - máš, třeba, nějakého svědka jednání?
A dodavatel ti (zatím) nějakou kompenzaci nenabídnul?
Doplňuji:
Už při koupi (výběru, objednávce, placení...) jsi byla srozuměna s tím, že koberec není v místě, ale bude jej nutné dovézt a upravit, takže to "současné plnění" neprojde.
;-)
Já, na tvém místě, bych kontaktoval majitele (vedoucí/ho) prodejny s tím, že podle smlouvy (pokud máš svědka, není problém poukázat na to, že platí i ústní dohoda - třeba jako dodatek k té psané) a tedy měl být koberec dodán 18. 6. a nyní je již po termínu - takže jaké ti nabídne kompenzace a na slevě (či jiném) se domluvíte.
Pokud nenabídne nic (nebo ´málo´), připrav si písemné odstoupení od smlouvy (identifikace smluvních stran, definice předmětu smlouvy, důvody odstoupení, dvě paré - jedno si nech potvrdit) a na místě je vedoucímu předej - pak bude jen otázkou termín vrácení peněz.
Pokud ale nebude tvé odstoupení firmou akceptováno, nezbude, než aby ses obrátila na právníka (je nutné zaslat předžalobní výzvu) a připravila se, případně, na soud.
___
Pokud jde o výši kompenzace - něco podobného jsem řešil 2x - jednou byla výsledkem 10% a podruhé 60% sleva...
Můžeš si požadovanou slevu vyčíslit i jako náklady na ´vystěhování a znovunastěhování´ nábytku při pozdní dodávce koberce.
___
Není zač.
;-)

Diskuze k otázce

Pokročilý

jana91

Tak vyreseno. Sleva 15% a dodani jiz 23.6. Dekuji za pomoc.)

Zlatý

gecco

Není zač - hlavně, že to docela dobře dopadlo...
;-)

Pokročilý

jana91

Svědka mám, kupovala jsem koberec s matčiným přítelem. K soudu bych to ale tahat nechtěla.) Prodávající nenabídl nic. Ještě dodám, že koberec už byl zaplacený a jelikož není v kupní smlouvě nic o dodání, nevztahuje se na tuto situaci náhodou "§ 2079" Nového Ob.Zákoníku? "Neplyne-li ze smlouvy nebo zvyklostí něco jiného, jsou prodávající a kupující zavázáni splnit své povinnosti současně." Já plnila - zaplatila - ale koberec mi nebyl vydán. Pokud by byl dodán ještě toho 23.6. tak bych o něj zájem měla, ale pouze ze srážkou z ceny - o kolik bych si podle Vás měla říci? 30%? Moc děkuji za reakci.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.