annas

Odpovídá citát Vašemu názoru na spravedlnost?

Ulplanus Domitius – Spravedlnost je trvalá vůle dávat každému, co mu patří.

Dnešní tajenka křížovky z MF Dnes.

Nejlepší odpověď
anonym

Kéž by to tak bylo.Asi podstatu lidské spravedlnosti vystihuje to známé ztvárnění – ženská,zavázané oči,v jedné ruce váhy,v druhé meč.

Další odpovědi
Fallen Angel

Souhlasím, ale musí se přihlížet k okolnostem.

Sandy

Myslím, že přesně takhle to je, ale problém nastává u té části „dávat každému, co mu patří“. Jak my víme co komu patří? Kdy Vám někdo ukradne sto tisíc, budete si myslet, že mu patří rána do obličeje a pár let vězení. On si třeba může myslet, že když už musí do vězení, tak mu patří těch sto tisíc, co si ukradl. Je to asi špatný příklad, ale nedokážu to vyjádřit jinak. Soudu potom nezbývá, než najít jakýsi „kompromis“ mezi oběma variantami. Žádná strana pak nebude mít přesně to, co si myslí, že jí patří, ale takhle to prostě chodí. Čistá spravedlnost asi neexistuje, jedna strana se vždy může cítit ukřivděněji než ta druhá.

Bumbes

To by ale ta spravedlnost nesměla být slepá!!!
Pak také bohužel hodně záleží na tom, jak moc jsou její zástupci (soudci) ovlivněni lobbingem (finančním, citovým, morálním,…) a vlastním mnohdy mylným úsudkem.
A v neposlední řadě záleží na kvalitě vzdělání a zkušeností – pokud je to absolvent právnického rychlokurzu-Plzeň, tak lze úspěšně pochybovat o nějakém adekvátním výkonu spravedlnosti.