Avatar uživatele
Registrovaný

Jak rozumět § 184 - odpovědnost za vyrobení zmetku?

Máme menší výrobní firmu a v poslední době se nám stává, že zaměstnanci odfláknou práci a my máme zkaženou celou várku. Chtěli bychom tedy využít možnosti vymáhání náhrady škody podle § 184 Zákoníku práce, kde se píše, že zaměstnanec, pokud vyrobil z nedbalosti zmetek, pak je odpovědný do výše půlky měsíční mzdy. A taky, že v kalendářním měsíce se může při opakovaném pochybení škoda sčítat. A teď tomu nerozumím. Za každý zkažený výrobek je odpovědný až do výše poloviny celé své mzdy, nebo může vyrobit v kalendářním měsíci opakovaně zmetky za celkovou škodu třeba 100.000, ale je odpovědný jen do poloviny své mzdy?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

§ 257 (§ 184 jsou cestovní náhrady, co to máte za zákoník? :D )

(2) Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobená úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.

To znamená každý měsíc: průměrná mzda * 4,5

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Zaměstnavatel je povinen znát a dodržovat zákoník práce v aktuálním znění
(zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v platném znění): http://www.zakonyprolidi.cz/…
____

Zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou zaměstnavateli způsobil zaviněným porušením povinností. (Zde půjde o obecnou škodu, kdy zaměstnanec za škodu
ručí až do výše 4,5 násobku průměrného výdělku.

Pozor!
Zaměstnavatel musí zaměstnanci zavinění prokázat.
Pokud ke škodě došlo i porušením ze strany zaměstnavatele,
odpovědnost zaměstnanců se poměrně omezí.

Viz odpovědnost za škodu v ZP – §§ 250–251 a 257–258:
http://www.zakonyprolidi.cz/…

_________

Podle mne byste měli zaměstnance písemně vyzvat k odstranění nedostatků
v práci a dát jim k tomu přiměřenou dobu, současně je můžete (též písemně)
upozornit na možnost výpovědi. Pokud by zaměstnanci nedostatky v přiměřené
době neodstranili, následovala by výpověď bez odstupného.

[Budete-li důslední, a ukončíte-li alespoň jeden pracovní poměr podle § 52 písm. f, docílíte rychlého zvýšení pečlivosti zaměstnanců (počet zmetků se výrazně sníží).]

_________

Poznámka:

Promiňte, ale pro Vašeho zaměstnavatele bych pracovat nechtěla: Neřeší se zaměstnanci situaci ohledně opakovaně nedostatečných pracovních výsledků (opakovaných zmetků) a pak je chce trestat podle zrušeného zákoníku práce…

[Váš odkaz vede na znění ZP, které přes 8 let neplatí (bylo zrušeno k 1. 1. 2007):
http://business.center.cz/… ]


Avatar uživatele
Zlatý

Varianta B je správně. Nemůžeš zaměstnanci strhnout více jak polovinu platu. Sčítat můžeš v případě , že by se jednalo o korunové položky, maximálně však opět do poloviny času.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Vetinari

Aha, já jsem našla tento zákon a postupovala jsem podle něj. Zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce
http://business.center.cz/…

Teď vidím, že tam mají ty paragrafy nějak jinak. A taky nerozlišují odpovědnost z nedbalosti a výrobu zmetků.
Děkuji za odpověď

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.