Odpovědnost za finanční sankci obč. sdružení

Kdo odpovídá za vratku dotace, nebo jinou finanční sankci občanskému sdružení, které je neziskovkou a nemá žádné příjmy, je na nule a má tedy něco doplatit, či vrátit.Je to předseda, jako fyzická osoba, nebo to sdružení jako celek? Předseda je jako statutár, je tedy zodpovědný a zpalatí to on? Nebo , co když to sdružení dřív skončí, dobrovolně a pak mu někdo dodatečně doměří penále, vratku, pokutu ap.?

Odpovědi
standa

Zákon č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů, podle kterého ´fungují´ občasnská sdružení, ve svém ustanovení § 6/2.f) uvádí, že ve STANOVÁCH musí být uvedeny kromě jiného ZÁSADY HOSPODAŘENÍ…, takže zde hledejte odpověď na svoji otázku.

Obecně by mělo platit, že Občanské sdružení je právnickou osobou, která pokud má majetek, musí vést účetnictví. Aby o majetek mohlo sdružení řádně pečovat musí mít příjmy, když má příjmy musí podávat daňové přiznání, což znamená, že musí být registrováno na FÚ jako plátce daně.

Pokud stanovy neupravují odpovědnost konkrétních členů orgánů (což je mi s podivem), tak za své závazky odpovídá Občanské sdružení jako celek, tedy všichni členové.

Člen sdružení se může zbavit své případné odpovědnosti, pokud jednoznačně prokáže, že odpovědnost za rozhodnutí učinil kolektivní orgán, případně jednotlivec, pokud k tomu byl valnou hromadou nebo stanovami zmocněn či oprávněn.