Odpovědnost

Odpovídá prokurista společnosti za odvody z mezd?

Odpovědi
standa

Bez kontextu nelze na otázku spravedlivě odpovědět.

Prokurista má PRÁVO jednat za společnost téměř shodně jako stutární orgán (člen představenstva u akciovky, jednatel u sro nebo majitel jako fyz.podnikající osoba).

Ale zda se jedná o POVINNOST, tak to musí vycházet z interních dohod ve firmě. Jinými slovy prokurista není obecně odpovědný za úkon, který společnost měla učinit (např. odvod mezd), ale je odpovědný až za skutečně provedený úkon.

§ 14 zákona č. 513/1991 Sb., Obchodní zákoník – Prokura

(1) Prokurou zmocňuje podnikatel prokuristu KE VŠEM PRÁVNÍM, k nimž dochází při provozu podniku, i když se k nim jinak vyžaduje zvláštní plná moc. Prokuru lze udělit jen fyzické osobě.