veronika36

Jak je to s odporem, napětím a proudem u žárovky a termistoru?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s proudem a napětím když zvýším odpor u žárovky? A jak tomu je u termistoru? Vím ze u jednoho se bude zvyšovat zatímco u druhého snižovat, ale nevím u kterého a proč. Tak předem děkuji za odpověď :)

Odpovědi
orwell

Žárovka má vlákno kovové, obvykle z wolframu s vysokým bodem tání, aby neukáplo. Kov s rostoucí teplotou zvyšuje svůj odpor (až na některé výjimky, ale to nás teď nezajímá), zatímco termistor patří mezi polovodičové součástky, jejichž odpor se může s rostoucí teplotou buď zvyšovat (termistory PTC), nebo zmenšovat (termistory NTC). To záleží na složení materiálu, ze kterého je vyroben. NTC se používají obvykle pro měřicí účely, PTC jako jisticí prvky transformátorů a vinutí el. strojů. O jejich chování nejlépe informuje voltampérová charakteristika, která je u žárovky velmi přibližně lineární, avšak u termistoru značně nelineární. Např. u NTC termistoru se proud protékající termistorem při zvyšování napětí na termistoru nejprve lineárně zvětšuje, jakmile dosáhne hodnoty, kdy se začne uplatňovat teplo vyvinuté tímto proudem a ohřívat ho. Pak se voltamp. charakteristika začne ohýbat do tvaru jakéhosi obráceného písmene „S“. V části za ohybem pak vykazuje NTC termistor tzv. záporný diferenciální odpor. To u žárovky neexistuje. Popsané charakteristiky najdeš in s příslušnými mat. vztahy v každé trochu slušnější učebnici základů elektroniky, např. „Maťátko: Elektronika“ a v řadě dalších. Určitě to najdeš i na síti.