Peťa. K.

Odpočitatelné položky z daní

Pokud dám na účtárnu potvrzení o zaplacení pojistného (životní pojištění), což by u pojištění Dynamik mi mělo přijít, kolik by tato odpočitatelná položka činila?
Jde o odpočet meziměsíční, nebo roční?
Lze považovat za odpočitatelnou položku i stavební spoření, kdyby ano tak co mám dodat paní účetní? Díky za odpověď.

Odpovědi
standa

Pokud máte uzavřeno životní pojištění, které splňuje podmínky daňového odpočtu (dle ustanovení § 15/6 zákona o daních z příjmu *), tak můžete (buď prostřednictvím zaměstnavatele nebo sám, když podáváte daň.přiznání) uplatnit částku, kterou jste na toto pojištění za rok 2009 zaplatil, max. však 12.000 Kč.

Protože platí jedna daňová sazba 15%, tak absolutně můžete na dani ušetřit až 1.800 Kč (15% ze 12.000 Kč) .

Tento ´odpočet´ je jednorázový a nemá charakter měsíčně uplatňované slevy na poplatníka nebo na dítě nebo na manželku.

Splátky na ´stavební spoření´ nejsou daňově odpočitatelné.

*) pokud máte chuť se hrabat v zákoně, tak přikládám plné znění zmiňovaného ustanovení § 15 – důležitý je odstavec 6

Zdroj: http://zakony­.kurzy.cz/586-1992-zakon-o-danich-z-prijmu/paragraf-15/zmeny-09/