Oprah

Odpocet na deti

Muze si byvaly pritel (ne exmanzel,jsme oba svobodni) odecitat z dani dve deti,kdyz uz spolu 9 mesicu nebydlime ani na deti neplati.Jsem na MD.
2 otazka:nejsme spolu od cervna 09,neplati alimenty,v lis­topadu jsem podala zadost k soudu,mam 100% jistotu ze mi bude muset zplatit alimenty zpetne k tomu listopadu k te zadosti?Pokud mi to neuznaji na 3 roky zpatky.

Odpovědi
standa

Jeho NEOPRÁVNĚNÝ odpočet slevy na děti neřešte…, vám to nijak nepomůže.

Je ke zvážení, zda by na vaše děti nemohl slevu uplatňovat někdo z vašich rodičů, pokud by se zdržoval ve vaší domácnosti (to zákon o daních z příjmu umožňuje).

Co se týká těch dlužných alimentů, tak zde je podstatné na základě jakého právního titulu měl alimenty platit (vaše dohoda? nebo dřívější rozhodnutí soudu ?)

Pokud zde dříve nebyla žádná písemná dohoda o placení výživného a platil vám jen na základě ústní dohody, tak může být docela složité na prokazování, kolik mělo výživné ve skutečnosti být.

Každopádně doporučuji odeslat soudu návrh na stanovení výživného a pokud soud rozhodne o vyšší částce než byla dosud placena, budete mít nárok na doplacení rozdílu 3 roky zpět. Co se týká dlužného výživného, tak je nutné soudu adresovat žalobu na neplacení výživného, ale musíte mít nejlépe písemný důkaz o výši výživného, která měla být placena.

Rovněž bych otci dítětí slušně, leč důrazně naznačil, že nový trestní zákoník už na neplacení výživného, které trvá déle jak 4 měsíce, pohlíží jako na trestný čin !!!