kudy

Odmítnutí práce na jiné pracoviště

odmítnul jsem práci na jiné pracoviště z důvodu plné invaliditi nebot bych musel dojíždět 80km do práce s můj zdravotní stav to neumožnuje.Za­městnavatel mi tím dáva výpověd mohu se zeptat jestli mám nárok na odstupné děkuji.

Odpovědi
standa

Aby má odpověď byla přesná, musel bych ´vidět´ stávající pracovní smlouvu…, ale pokusím se o obecnou odpověď.

Zákoník práce v § 41 popisuje podmínky „převedení na jinou práci“ a v odstavci 6. je celkem jasně uvedeno, že cituji:
„Při převedení zaměstnance na jinou práci podle odstavců 1 až 3 je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato PRÁCE*) byla pro něho vhodná vzhledem k jeho ZDRAVOTNÍMU STAVU a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci.“

*) v tomto případě jsem přesvědčen, že pod pojem ´práce´ je spravedlivé zahrnout i ZPŮSOB dopravy, který má jednoznačně negativní vliv na zdrav.stav

V § 52 (viz odkaz níže) je uvedeno 7 důvodů, kdy je zaměstnavatel oprávněn dát výpověď. Na rozdíl od zaměstnance (který může dát výpověď i bez udání důvodu) musí zaměstnavatel jednoznačně a nezpochybnitelně uvést jeden ze zmiňovaných 7 důvodů. V případě, že se jedná o prvé tři důvody (odstavce a/ až c/), pak má zaměstnanec právo na odstupné.

Podle mého názoru, zaměstnavatel nemohl uplatnit důvody z odstavců d/ až g/, takže je výpověď buď neplatná a nebo zaměstnavatel musí doložit, že se jedná o důvody (odstavce a/ až c/) na které se následně vztahuje odstupné…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx