odmítnutí 60%.náhrady mzdy

Může zaměstnavatel odmítnout vyplatit zaměstnanci 60%náhradu? Jedná se o práci ve stavebnictví. Stavba byla vzhledem k počasí uzavřena. Zaměstnavatel nesehnal náhradní práci. Zaměstnanci museli zůstat doma a nyní zaměstnavatel odmítá (za tu dobu co nepracovali) vyplatit 60%. Ještě se chci zeptat co s tím, když těch 60% je méně než minimum. Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

Pokud prokazatelně nastaly tzv. překážky na straně zaměstnavatele (např. § 207 Zákoníku práce) a NEBYL JSTE PŘEVEDEN NA JINOU PRÁCI, tak je zaměstnavatel povinen Vám vyplatit náhradu mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

Tato náhrada MŮŽE být nižší než je minimální mzda, ale jen do té úrovně 60%…, ale pochybuji, že by vaším průměrným výdělkem za poslední kalendářní čtvrtletí byla jen minimální mzda.

Doporučuji zaměstnavatele písemně vyzvat, aby splnil svoji zákonnou povinnost, v opačném případě můžete uplatňovat ustanovení § 56/b zákoníku práce (okamžité ukončení + odstupné)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/BU­SINESS/PRAVO/ZA­KONY/zakonik-prace/cast8h3.aspx