Retko

Odkud se vzal vyraz „Pate pres devate“?

A co to vlastne znamena???

Nejlepší odpověď
quentos

Cituji odpověď přímo z Ústavu pro jazyk český: "Jazykové příručky vysvětlují pouze některé ustálené obraty, většinou je možné zjistit, jaký je význam, původ bývá uváděn jen sporadicky. Tak je tomu bohužel i v tomto případě. Je možné zjistit, že mlít páté přes deváté znamená mluvit neuspořádaně, chaoticky, nesouvisle, překrucovat věci. O původu tohoto slovního obratu však zdroje mlčí.

Nejpravděpodobněji se jeví výběr číslic podle rýmu – jde o dvě po sobě jdoucí slabiky, v nichž se opakují dlouhé samohlásky á, é: páté, deváté. Nabízí se otázka, proč přes deváté a ne třeba přes desáté. O té lze jen spekulovat: devítka je násobkem tří a trojka má v lidové slovesnosti své pevné místo: králové mívají tři dcery, popř. tři syny; mládenci plní tři úkoly; draci je ohrožují třemi (nebo devíti) hlavami; za dědem Vševědem se jde pro tři zlaté vlasy a provolává se třikrát sláva nebo i třikrát běda. Devítka se objevuje v řadě obvyklých spojení: za devatero horami a devatero řekami, devítihlavý drak, devatero řemesel."

Zdroj: www.ujc.cas.cz/od­deleni/index.php?pa­ge=dottyd2009

Další odpovědi
gumiczud

odkud?? podle mě se říká od jakživa takže má kořeny hodně hluboko… ,,Mele páté přes deváté,, tzn. že mluví jedno přes druhé…

pinguin

kdyz se moc najis rikaji to hlavne dospeli