annas

Odkud pochází většina úsloví, v nichž se objevuje slovo „kámen“? Co znamená „kámen úrazu“?

Stává se vám občas, že „když do vás někdo kamenem, vy do něho chlebem“? Nebo naopak?

Znáte další spojení s kamenem?

Nejlepší odpověď
rynek878

A teď ten kámen úrazu. Toto slovní spojení se vyskytuje v Bibli, přesněji v Novém zákoně, ještě přesněji v Prvním listě apoštola Petra. Mluví se zde obrazně o kamenech jako symbolech víry a nevíry. Věříme-li, je pro nás Kristus rohovým kamenem v chrámu, tedy kamenem, který spojuje dvě stěny, a tím upevňuje stavbu. Pokud nevěříme, Mesiáš je pro nás jako balvan, o který zakopáváme, „kamenem, na který se naráží, přes který se klopýtá“, tedy kamenem úrazu, zdrojem obtíží a nesnází.

Mám životní zkušenosti,že kdo po Vás kamenem,tak mu to vrátit chlebem a víte,že to druhou stranu vždy pro mne, příjemně rozhodí?

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/116122

Další odpovědi
Miroslavst

Kdo jsi bez viny, hoď kamenem.

BEAES

Kamenná tvář, nebo úplně zkameněl.

vagra

O tvrdém chlebu říkáme, že je jako kámen.
Kámen mudrců, po někom hodíme kamenem, odválíme kámen z cesty, někdo má kamennou tvář, tvář z kamene,
Můžeme však být jako z kamene, že by se nad ním ustrnul i kámen.
Kámen si uvážeme na krk, kámen spadne ze srdce, jako by kámen do vody hodil, jen co by kamenem dohodil.
Když do nás někdo kamenem, my do něj chlebem,někde někdo nenechá kámen na kameni, padne kosa na kámen.
Nesmíme zapomenout ani na prubířský kámen.
Uf-snad jich už moc nechybí. 🙂

"Kámen úrazu"vysvětlil Rynek878

Zdroj: upraveno z-http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/116120

hanulka11

Kapka hloubí kámen nikoli silou, ale častým padáním.
– latinské přísloví

poa.li

Kámen by se ustrnul…