annas

Odkud pochází podoba čerta? Kde se u nás můžeme setkat s pojmenováním čer­t?

Znáte úsloví, literaturu, domy apod.? Uvedu příklad – Vem tě čert, To mi byl čert dlužen, Šijou s tebou všichni čerti – jak je chápete?

Nejlepší odpověď
rynek878

já si vzpomínám,že jako dítě se vyvorávaly brambory čertem.
Čert (čort v jiných slovanských jazycích) je bytost slovanské mytologie, kterou vyjadřuje pohádková bytost žijící v pekle. Má rohy, ocas, kopyto a je „přičmoudlá“. Peklo opouští, aby získala duše hříšníků. Většinou se je snaží získat formou úpisu.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Cert

Další odpovědi
vagra

Podoba čerta zřejmě vychází z mnoha různých bytostí, především z antické mytologie. Vzhledem i povahou se nejvíce podobá satyrům a Panovi, bohu pastvin.
Pokud je čert andělem, svrženým z nebes, můžeme jeho původ odvozovat i od Titánů, kteří byli poraženi ve válce s řeckými bohy, a také od Héfaista, jejž Zeus svrhl z Olympu – Hefaistos byl rovněž nevzhledný a kulhal.
Ve slovanské mytologii se objevovaly podobné bytosti, nazývané ďas a běs.
Setkat se s ním můžeme u nás, hlavně v pohádkách,např.-
S čerty nejsou žerty,Čertův švagr,Hrátky s čertem,Čert a Káča,Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Cert

venkovan

Šijou s tebou všechni čerti – aktivní dítě které v danou chvíli zlobí a každou chvíli vymýšlí jinou ptákovinu.
Vedle vyorávače brambor (velké kolo s proutěnými lopatkami které se podle rychlosti chůze koně, krávy, traktoru otáčelo a rozhazovalo zeminu s brambory nadzvednutou z brázdy po poli) je zřejmě čert i součást mlecího ústrojí mlýnů a nebo v kovárně. To si už nevybavím v jaké souvislosti jsem to slýchal.
Otázka jaká podoba čerta je myšlena – jsou i jako myslivci, mládci, kováři apod. Podle potřeby se proměňují.
A jeden příběh ze součastnosti. Starosta obce potřebuje peníze pro stavbu školky, vybavení školy a dotování veřejné dopravy. Dotace nedostane a vzoufalství podepíše upis s čertem s tím , že obec vše do roka bude mít zajištěné, ale čert si starostu odnese. Po roce čert přijde a ještě nabídne starostovi šanci, že pokud nesplní jedno z jeho tří přání, zustane na našem světě. První přání obchvat obce aby kamióny nejezdily přes obec – zahřmí a obchvat je tak rychle postaven, že aktivisti nestačili podat odvolání. Druhé přání – zajištěné financování obce v následných letech – zahřmí a do obce se trvale přihlásí úspěšní podnikatelé a tak obec má příjem z jejich řádně odevzdaných daní. Starosta je smutný, že bude muset do pekla, ale si říká – pro obec jsem udělal maximu, tak to snad ten úpis měl smysl. Přiletí tedy čert, natěšený na třetí úkol s tím, že potom starostu odnese. Starosta vysloví poslední třetí přání. Zahřmí, zakouří se a čert je pryč. Starosta stojí celý vyvalený před radnicí. Poslední úkol – aby politici v Čechách mysleli a pracovali pro lidi a obce, ne jen pro svoji kapsu čert nedokázal splnit.