annas

Odkud pochází okřídlené úsloví „Lže, jako když tiskne“?

Známe je spíš upravené „Televize lže, jako když … ..... tiskne“? Jak se socialistický deník jmenoval?

Věříte dnes informacím v tisku či v TV? Které noviny považuje za nejdůvěryhodnější?

Nejlepší odpověď
rynek878

Staré lidové rčení „lže jako když tiskne“ se – podle názoru lingvistů – nevyskytuje v žádném jiném z civilizovaných jazyků, jen v češtině. Pochází prý z časů Havlíčka Borovského a vyjadřuje zřejmě již tehdy převažující obecné mínění o úrovni novinářského cechu, zejména co se jeho pečlivého vztahu k psaní pravdy týče. V dobách listopadového převratu lid dokonce toto půvabné úsloví konkretizoval do podoby „Československá televize lže, jako když Rudé právo tiskne“. Když každé ráno pročítám denní tisk nebo monitoring výkonů televizních zpravodajů, napadá mě se zármutkem, že se toho v tomto směru příliš převratného za těch bezmála patnáct let svobody slova a tisku nezměnilo. Zejména pak ve vztahu našeho novinářstva k psaní pravdy.

nemám důvěru v žádné noviny,bohužel.

http://archive­.ceskamedia.cz/ar­ticle.html?id=120­384_hp_M&qqqq=von­dra

Zdroj: Staré lidové rčení „lže jako když tiskne“ se – podle názoru lingvistů – nevyskytuje v žádném jiném z civilizovaných jazyků, jen v češtině. Pochází prý z časů Havlíčka Borovského a vyjadřuje zřejmě již tehdy převažující obecné mínění o úrovni novinářského cechu, zejména co se jeho pečlivého vztahu k psaní pravdy týče. V dobách listopadového převratu lid dokonce toto půvabné úsloví konkretizoval do podoby „Československá televize lže, jako když Rudé právo tiskne“. Když každé ráno pročítám denní tisk nebo monitoring výkonů televizních zpravodajů, napadá mě se zármutkem, že se toho v tomto směru příliš převratného za těch bezmála patnáct let svobody slova a tisku nezměnilo. Zejména pak ve vztahu našeho novinářstva k psaní pravdy.

Další odpovědi
anonym

Jsme takový národ tiskařů. Pokud se nelže,tak se alespoň neříká pravda.A když,tak polopravda.
Rozhodně nejsme unikátní,lže se všude,jen Eskymáci,ti nejzapadlejší netisknou,nema­je čím.

tom004

Chce to koupit každý den několik různých tiskovin (deníků), a pokud je dokážete přečíst a přežít, věřím, že se tam nějaké to zrnko pravdy objeví. Označit nej… tiskovinu neumím.