annas

Odkud pochází folk? Nezdá se vám, že je u nás už mrtvý? Setkáváte se někde s tou hudbou?

Nejlepší odpověď
rynek878

Folk,osobně si jí rád poslechnu,viz níže jmenovaní naši folkoví zpěváci.

Je to novodobý typ hudebního folklóru. Vznikl původně v Americe, kde tzv.
folk singers (lidoví zpěváci, písničkáři) sbírali a zpívali spirituály, blues, kovbojské, rybářské,
dřevorubecké písně a později začínají v duchu těch lidových skládat písně své vlastní.
Folk, jako určitý způsob projevu, se rozšířil do celého světa a získal množství podob.
Folk souvisí s jazzem, rockem, popem i lidovou hudbou. Důležitou roli hraj text, v němž
zpěvák vyjadřuje svůj názor na život a svět. V revolučních dobách sehrála folková píseň
významnou roli a stala se nástrojem protestu i boje proti nespravedlnosti a útlaku (B.
Dylan – vietnamská válka, K. Kryl – okupace 1968). Folkové písně mohou být lyrické a
intimní, stejně jako kritické vůči společenským jevům, lidským vlastnostem (tzv. protestsong)
apod. Provedení často nebývá dokonalé, důležitá je pravdivost sdělení
Kombinace folku s rockovou hudbou se nazývá folkrock a vzniká v 60. letech 20. století.

Představitelé folku:

Peter Seeger (USA, např. Řekni, kde ty
kytky jsou)
Bob Dylan (USA – např. píseň Míle)
Joan Baez (USA)
Simon a Garfunkel (GB, El Condor Pasa,
Mrs. Robinson aj.)
Peter, Paul and Mary
Vladimír Vysockij (SSSR, např. píseň
Divoké koně))
Bulat Okudžava (SSSR)

Karel Kryl
Jaromír Nohavica
Karel Plíhal
Pavel Dobeš
Zuzana Navarová (skupina Nerez)
Radůza
Spirituál Kvintet
ČECHOMOR

Jablkoň

Zdroj: http://docs.go­ogle.com/viewer?a=v&q=ca­che:WHDo0pVJ3A­EJ:www.mentalo­ve.ic.cz/hudba/No­nartificialni%2520hud­ba.doc+kde+vzn­ikl+hudebn%C3%AD+sm%C­4%9Br+folk%3F&hl=cs&g­l=cz&pid=bl&srcid=AD­GEESiuvoaGTraT­B2gN4U9GMkgmjNRLN1CVe_rH­8Pxk-0FPKpdXhzFhgWeRmYd-dctZ-H2NbKcOti23Tbwvv0TQ­IYaSEjhKi6rZyH­g0RIxquu9AIeD­tkpG0mPGtYTgFGDOb­LYnhAjBa&sig=A­HIEtbSP7wdn-kGz8N5MopCzsLJbj4-Bwg

Další odpovědi
hanulka11

Folk je hudební žánr, který má své kořeny v anglosasských zemích. Samotné slovo folk znamená v angličtině (lid) respektive anglosasskou lidovou písničku. V přeneseném významu slova do oblasti současné populární hudby toto slovo přesně vyjadřuje amatérskou hudební tvorbu a její amatérské hudební provozování respektive amatérské písničkářství (viz Akademický slovník cizích slov, vydala Akademia v roce 2000). Slovní spojení folk music znamená pak znamená lidovou hudbu (etnickou) a její stylizovanou nápodobu (tzv. folková hudba). Pro odlišení moderní folkové hudby od etnické se vžil v anglo-amerických zemích název současný (contemporary) či moderní (modern) folk. V češtině se pro lidovou etnickou hudbu vžil spíše termín folklór nebo také česká lidovka a pojmem folk se označuje moderní folk

vždyť jsou folkové festivaly, určitě mrtvý není,jen nemá asi tolik příznivců

http://www.ca­sopisfolk.cz/kon­kurs.htm

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Folk

tom004

Folk není zdaleka mrtvou záležitostí.Ta hudba existuje dál, i když pod některým jiným názvem.U nás se na všech možných setkáních zpívali trampské písně,ať už převzaté,většinou americké,nebo od našich autorů (známá osada Ztracenka ap.).Kapel i písniček přibývalo a začali se množit různá setkání po republice.Nebudu jmenovat,protože každý nějaký zažil,nebo o nich aspoň slyšel.A nastal zmatek.Různí hudební teoretici,ale hlavně „hudební kritici“,začali najednou dělit.A už tu byla pravidla,která „rozhodovala kdo kam bude zařazen“.A najednou byla píseň trampská,folko­vá,country,folk-country a jiné.Vznikl „guláš“ a za čas nikdo nevěděl kam vlastně patří.A když už jsem si myslel,že další „kategorii“ nikdo nespáchá,byl jsem opět překvapen.Dcera hraje několik let v dívčí kapele a vždy byli holky uváděny jako folková kapela.Po skončení loňských letních slavností jsem se dočetl,že ta dívčí kapela hrála „čistý historizující folk“.Takže čekám na dalšího „dovedu“.Pravda autorů ubylo,kapel možná také,ale jsou pořád a stojí za to.Nejlepší dělení hudby je na dobrou, a tu kterou nemusím.

vagra

Tento hudební žánr,vnikl v anglosasských zemích.
Základ folku je v lidovém umění; cimbálové muzice, dechovce nebo v dudáckém muzicírování. U nás se z něj vyvinula tradiční trampská hudba, doprovázená kytarou, banjem, ukulele, bubínky nebo i tamburínou. Nikam jinam se nehodí lépe než k táboráku. Víceméně je podobná country, ale country je o trochu živější.
Mrtvý rozhodně není,viz.česká esa,jako Brountosauři, Wabi Daněk, Druhá tráva, nebo Spirituál kvintet.

Zdroj: http://www.top­zine.cz/co-je-to-folk/