Odkud pochází a proč se ujal zvyk používat při významných událostech výhradně červený koberec ?

Nejlepší odpověď
annas

Příběh červeného koberece
Cituji z odkazu:

Já uvedu dva příběhy, každý je tak trochu jiný a z jiné doby, ale pokaždé je v příběhu řeč o červeném koberci..

Král Agamemnón se po válce v Tróji vrátil do vlasti jako velký vítěz a uvědomil si, že za jeho vítězství jsou odpovědní Bohové a řekl: „Musíme poděkovat Bohům“.

Jeho žena Klytaimnéstra na krále nečekala jako vzorná manželka a nechala se svést královo bratrancem Aigisthosem a spolu připravili plán, jak se Agamemnóna zbavit. Klytaimnéstra nesouhlasila s Agamemnónem a s jeho tvrzením, že zvítězil díky Bohům, ale to že on si zaslouží uznání, nenechala se odbít a pod záminkou, že pro něho připravila hostinu, zavedla svého muže, po právě položeném koberci od vstupní brány, až do hodovní síně. O několik minut později leží Agamemnón mrtvý na koberci, který je nasycený jeho krví – leží na červeném koberci.

Společnost 20th Century Limited provozovala dráhy v New Yorku v období 1902–1967. Během této doby se stala známou „národní institucí“ s nejslavnějším vlakem na světě. Tato společnost byla známá svým stylem, kultivovaností a také rychlostí. Tato společnost si nechala do svých vagónů navrhnout speciální plyšové, červené koberce, po kterých mohli chodit zaměstnanci této společnosti a cestující.

V prvním příběhu byl slavnostně položen koberec pro krále Agamemnóna a byla mu tím prokázána čest – sice jen na oko, ale on se jistě, alespoň na chvíli, cítil také jako celebrita.

A v příběhu druhém měli možnost kráčet po koberci obyčejní zaměstnanci a cestující – i oni si jistě v tu chvíli připadali vyjímečně.

http://evelin-hvezdy.blog.cz/0903/pri­behy-cerveneho-koberce

Červený koberec ako symbol luxusu a postavenia je známy už z antického Grécka. Keď Agamemnon po návrate z Tróje kráčal červeným kobercom, ktorý viedol od záprahu až k domu, uvedomoval si, že taký luxus je určený len bohom. Vyhlásil: „Som smrteľník, nemôžem šliapať po tomto farebnom skvoste bez strachu v mojich krokoch.“ Možno aj dnes nedotknuteľné celebrity kráčajú po koberci v strachu zo zlej fotografie.
Červený koberec prečkal aj temný stredovek. Síce ešte neboli fotosteny (a popravde, ani fotografie), ale okázalé odevy sa na červenom koberci zachytávali už vtedy. Postupne sa prepracoval ako uvítacia dráha pre hlavy štátov.
To, čo je červený koberec dnes, spôsobila až železnica. Newyorské železnice od roku 1902 navigovali pasažierov k luxusnému 20th Century Limited vlaku červeným kobercom. Nie je známe, ako sa symbol červeného koberca pretavil do sveta VIP a pohyblivých obrázkov. Kým vstup na Oscary či VIP večierky je verejnostiavy novinárov a fanúšikov lemujú červený koberec, na ktorom hviezdy predvádzajú exkluzívnu módu a štýl. neprístupný, davy novinárov a fanúšikov lemujú červený koberec, na ktorom hviezdy predvádzajú exkluzívnu módu a štýl.

http://t-musiccity.hud­ba.zoznam.sk/cla­nok.php?id=8466

Další odpovědi
anonym

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­en.wikipedia.or­g/wiki/Red_car­pet

hanulka11

http://mam.ih­ned.cz/c3-54852140-100000_d-precitajte-si-niekolko-faktov-o-cervenom-koberci

anonym

An., ja jen doufam, ze jste " zase " od nekoho neopisovala !
To by jel zalovnicek zase na odpovedi. !

  • iv-

annas

Iv, změní se osud červeného koberce proto, že jsem jeho původ nevymyslela a okopírovala z netu ? 🙂 Někoho určitě ovlivní …

anonym

an., vy – co okopirujete , preposlete, vymyslite, prelozite , spocitate , oduvodnite, vysvetlite , vyhledate … , tak to bude pro " nekoho " vzdycky spatne !
Vy i brambory urcite loupete blbe …

  • iv-

annas

iv, bať, bať … .-))