Odkud pochází a kde se vzalo slovo „Fant“

Vím co to znamená,ale netuším odkud slovo pochází a kde se vzalo právě v češtině.
Díky za příspěvky.
Hrávali jsme to při hrách,když někdo při soutěži nevěděl,tak dal fant(třeba ponožku)atd.

Nejlepší odpověď
annas

Také si pamatuji, že jsme fanty dávali jako zástavu ve hře.

Fant, slovo nespisovné – souvislost s německým Pfand – u/v, pfänden = vzít v zástavu.
Podobnost se slovesem fendovat = vzít v zástavu, zabavit majetek – stejný německý původ jako fant.

Podle SNČ – kolektiv autorů

Další odpovědi
gecco

Tak toto, snad, z té němčiny je…
😉
Jungmann uvádí ještě roku 1835 slovo fant na str. 538 I. dílu Slovníku, třebaže označeno křížkem (»slova cizí, zle tvořená nebo podezřelá«), a má při něm poznámky: hráti ve fanty, o fanty, na fanty = v základy hráti, o zaklad hráti, um Pfänder spielen. Us. Hra na fanty, Pfänderspiel D(obrovský).

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=3123