annas

Odkud pochází a jaký má význam úsloví „jako Pilát do K(k)réda“?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Dostat se někam nebo přijít k něčemu jak Pilát do Kréda je okřídlené
úsloví. Znamená to prý dostat se někam nechtěně, nezaviněně, bez vlastního přičinění. Přesto si troufám tvrdit, že Pilát Pontský se dostal
do Kréda zcela zaslouženě a nevyhnutelně. Dostal se tam jako představitel té tvrdé politické reality, ve které Ježíš
a jeho současníci žili. Jako představitel tehdejších poměrů.

Zdroj: http://ceskybra­tr.evangnet.cz/in­dex.php?act=de­tail&menuid=2&pod­menuid=100&id­TXT=892

Další odpovědi
vagra

Dostat se jako Pilát do Kréda znamená nečekaně, náhodně, bez vlastního přičinění – „jako slepý k houslím.“
Jako Pilát do Kréda – do Kréda, tedy do křesťanského vyznání víry.
V krédu se říká o Ježíšovi, že trpěl pod pontským Pilátem. Je to postava negativní, kterou bychom asi ve vyznání nečekali. Mnohem lépe bychom si na Pilátově místě představili nějakého zbožného učedníka nebo mučedníka.

Zdroj: V.E.- upraveno

Marunka2

NAšla jsem toto: „Pontius Pilatus je však znám především jako člověk, který podle kanonických evangelií odsoudil Ježíše Krista. Pilátovo jméno se nachází ve starokřesťanských vyznáních víry, což zapříčinilo vznik rčení „Dostal se tam jako Pilát do kréda“ (tj. nechtěně, náhodou, nečekaně, bez vlastního přičinění).“

Zdroj: http://znova2010­.signaly.cz/1103/u­krizovat?do=com­ments-showAllComments