arygnoc

Odkud pocházeli Chodové?

Pocházeli skutečně z Polska, nebo spíš ze Slovenska?
Doplňuji:
zdroj z wikipedie znám, hledám jiné.
Nejraději literatura, doporučte, prosím.

Nejlepší odpověď
annas

Nechtěl jste uvádět zdroj z Wikipedie,proto něco jiného.

Autorka textu čerpá z odborné tištěné literatury a uvádí knižní zdroje.

O původu Chodů i o tom, ze kterých oblastí k nám přišli, je zatím dost nejasností. Není jednoty ani v přibližné dataci jejich příchodu na naše území. Chodové nepatřili ke starým slovanským kmenům usedlým v Čechách, ale přišli sem patrně jako kolonisté. Je možné, že to bylo za knížete Břetislava, který budoval pohraniční hrady k zajištění obrany země a dbal na udržování zemských cest. Službou střežit a udržovat zemské cesty, bránit průsmyky a převádět po stezkách cizí obchodníky byli pověřeni Chodové. Na jejich aktivní podíl při obraně hranic vzpomíná Kronika tak řečeného Dalimila ze 13. století. Uvádí, že bojovali ve Všerubském průsmyku u Brůdku v roce 1040 a přispěli k vítězství českého knížete Břetislava nad vojskem císaře Jindřicha III. Historik Rudolf Turek se zase domnívá, že se k nám Chodové dostali už v 10.století.
Poslední zprávy o původu Chodů se kloní k tomu, že Chodové byli jihoslovanského původu. Rozšířili se po obou stranách Šumavy a později, pod tlakem bavorské kolonizace, se dostali na českou stranu Šumavy. Názor, že Chodové jsou srbského původu, vyslovil již plzeňský historik Fridolín Macháček a před ním obhajoval srbský původ Chodů znalec chodského nářečí J.F. Hruška. Dokazoval, že chodské nářečí má podobnosti a souvislosti srbské. Srbskému původu by odpovídala i ta skutečnost, že nejstarší jejich sídliště bylo u Srbice a tento název ukazuje na srbský původ.

Pokračování v odkazu:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:9lLsQal­wO5EJ:natura.baf­.cz/natura/1995/11/9­511-5.html+p%C5%AF­vod+CHod%C5%AF&cd=2&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

Další odpovědi
.

Chodové se v písemných pramenech objevili během 13. století a existují spory o to, zde se jejich původ dá odvodit z raně středověkých stráží, které zde sloužily již v období přemyslovských knížat či zda se jedná o obyvatelstvo zde nově usazené až v období osídlovacích procesů 13. století. Některé prameny se taky odvozují od vojenských výpadů českých knížat do Polska v 11. století, odkud mělo být přesunuto slovanské obyvatelstvo od řeky Noteč a Chodža poblíž knížecího Hnězdna. To by taky vysvětlovalo etnografické rozdíly od okolního obyvatelstva i někdy východněji působící dialekt ( např. bylo-bulo s tvrdým l atd.).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cho­dov%C3%A9