arygnoc

Odkedy slepci používajú bielu palicu [bílou hůl]?

a kto ju vlastne vynašiel?

;-Q

Nejlepší odpověď
annas

Bílá hůl má dlouhou historii.
BÍLÉ HOLE – doc
Miloš Svárovský, Pavel Macháček

http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=2&ved=0CCYQ­FjAB&url=http%3A%2F­%2Fwww.tyfloser­vis.cz%2Fdoc%2F­brozura-bile-hole.doc&ei=Cy­A9VJuvM4XKaIj­cgtAC&usg=AFQjCNHs3dU­yvDXHnkAmvYVfCxkvVMffRQ&­bvm=bv.77161500,d­.d2s

„Hůl provází nevidomé po staletí, její funkce však byla omezena pouze na ochranu těla před nárazem do překážky (funkce ochranná). Až ve dvacátém století dochází k významným změnám. Pokrok v oblasti dopravy sebou nese potřebu označení nevidomé osoby. Zkouší se červené praporky (Belgie, 1911) či žluté pásky s třemi černými body (Dánsko, Švédsko, Německo).
Fotograf James Biggs z anglického Bristolu, který přišel o zrak a cítil se ohrožen automobilovým provozem kolem svého domu, si v roce 1921 natírá svoji vycházkovou hůl na bílo, aby se zviditelnil.
Nezávisle na Biggsovi přichází ve Francii v roce 1930 Guilly d´ Herbemontová s návrhem označit nevidomé osoby bílou holí. Inspirací jí jsou pařížští strážníci využívající bílou hůl k organizování dopravy. Za svůj návrh bojuje a vytváří mu značnou publicitu. V roce 1931 financuje z vlastních zdrojů nákup 5 tisíc bílých holí. Přes počáteční nedůvěru se ve Francii bílá hůl jako označení nevidomé osoby prosazuje a rychle se šíří do dalších zemí Evropy. Hůl tak získává též funkci signalizační.
Ve Spojených státech se nejprve (1930) experimentuje s černou holí, kterou zavádí Lion´s kluby jako označení nevidomé osoby v dopravě. Záhy je však černá barva shledána pro motoristy jako nepříliš viditelná a v souladu s Evropou je nahrazena bílou.
Efektivnější využití bílé hole je nepřímým důsledkem 2. světové války. V roce 1944 jsou do armádní nemocnice pro slepé válečné veterány ve Valley Forge v Pensylvánii povoláni Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe, učitelé na Maryland School for the Blind.
Oba považují dosavadní možnosti orientace a mobility (echolokace, orientace pomocí rukou a nohou) za nedostatečné a začínají pracovat na technice využívající jako prodlouženou ruku dlouhou bílou hůl.
Bledsoe začíná školit první instruktory orientace a mobility a postupně se techniky bílé hole šíří i do Evropy, od poloviny 70 let i do Československa (Prof. Jesenský).
Od roku 1964 se v USA připomíná 15. říjen jako „Den bezpečnosti s bílou holí“ (White cane safety day), od 80. let jako „Den bílé hole“ i v Evropě.“
atd.

Doplňuji:
Už jsem několikrát zmiňovala, že jsem spolupracovala s Tyfloservsiem nejen na akci Bílá pastelka, kterou je možné zákoupit v rámci celonárodní sbírky.. Poprvé to bylo asi před 14 – 15 lety, právě 15. října.

Datum souvisí se Dnem bílé hole, který se slaví 15. října, jak jsem uvedla ve své odpovědi.

Více diskuse

Další odpovědi
Emefej

Fotograf James Biggs z anglického Bristolu, který přišel o zrak a cítil se ohrožen automobilovým provozem kolem svého domu, si v roce 1921 natírá svoji vycházkovou hůl na bílo, aby se zviditelnil.

Zdroj: www.tyfloservis­.cz/doc/brozu­ra-bile-hole.doc

Agneta

To se přihodilo takhle :

Jednonohý potkal na lávce slepce Jamese Biggse, a křičí na něj : „uhni, nebo tě kopnu“, a Biggs odpovídá: to bych chtěl vidět
nó a od té doby…

PetrXY

Na přechodu pro chodce, drtí Tatra důchodce, bílá čapka, bílá hůl, byl to frajer, neuhnul.