emamamisu

odkdy se datuje první zmínka o vybírání daní? kdo je zavedl?

případně na základě jaké situace vznikly?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo zapátrat na Google – Krátce z historií daní – autor Šumavák
http://sumavak­.blokuje.cz/krat­ce-z-historie-dani

Podobný dotaz.
„Jak v historii vypadala první doložená daň? Existují i informace o tom, jak se vypočítávala a v jaké podobě se daně odváděly“?

"První daň v historii vypadala tak, že ozbrojenci obklíčili vesnici a pobrali tam všechno, co se dalo: obilí, dobytek, otroky. Švédsky se daň řekne „skatt“, což je slovo indoevropského původu příbuzné s českým slovem „skot“. To dává představu, co bylo hlavním předmětem výběru daní atd. "

Pokud chce znát víc o historiie, projděte si diplomovou práci Marka Dvořáka z PF MU v Brně
http://is.muni­.cz/th/107932/prav­f_m/MDK_diplo­mova_prace.txt

První písemné zmínky o výběru daní pocházejí ze Starého Egypta z období první dynastie. Podobná zmínka o placení daní jde dokonce nalézt v Bibli. Zde se praví – „Pětinu ze své úrody dejte faraonovi. Zbylé čtyři pětiny si můžete ponechat, abyste znovu zaseli, a abyste nakrmili sebe, svou domácnost a vaše děti.“ atd.

Projděte si odkazy, určitě najdete odpověď na svou otázku.

Další odpovědi
gecco

Domácí úkol???
😁
DÚ nevypracováváme, můžeme ti ale tvé zpracování zkontrolovat – takže se snaž…
😉
Obecně – těžko říct, co se zrovna učíte – daně byly zavedeny už starověkými civilizacemi – takže zapátrej…