maruš

Odizolování kabelů.

Potřebovala bych ze starých zbytků kabelů sloupnout vrchní izolaci.Neexistuje na to nějaká mašinka?Nebo se musí pouze ručně?Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Mapel nezapře profesionálního obchodníka, když nabízí nejdražší variantu.
Každý elektrikář přece má ve svém vercajku jednoduchý Jokari nůž (nový už od 190 Kč – viz zdroj). Jinak postačí vypůjčit od někoho v okolí.
Nač potřebuješ holit zbytky? Do sběru? Pak věz, že sběrači (zloději) kovů aplikují rychlou, ale bezohlednou metodu, kdy izolace vypalují za značného smradu a zátěže životního prostředí. (Podél železničních tratí jsou pravidelné oběti podobných výpadů).
Kromě toho novější generace svrchního pláště už bývají, když ne přímo bezhalogenové, tak samozhášivé či se sníženou hořlavostí (např. Kablo Kladno), aby se daly dle ČSN pokládat i rovnou na dřevěné podklady pomocí příchytek apod.
Též se používají odizolovací kleště na konce vodičů při zapojování (rozváděče, ranžíry, strukturované kabeláže, koncovky, svorkovnice strojů atd.) Velkoobchody mívají mechanizace na kabely jen pro měřené převíjení, nikoliv likvidaci. Proto je kabel obalen, aby byly žíly izolovány, jakýsi „strojek“ může být leda v kabelovnách pro omezenou recyklaci.

Zdroj: http://www.srov­nanicen.cz/q/Nuz%20­Jokari/

Další odpovědi
Mapel

Existuje tzv. Odizolovací nůž. Do něho kabel vložíze, protáhnete kabel a izolaci lehce sundáte. Záleží ale na tom, zda se jedná o pevný drát či lanko a jaká je síla.
Doplňuji:
http://shop.al­favaria.cz/pro­dukty/rucni-naradi/kleste/o­dizolovaci-kleste/odizolovaci-nuz-135mm-knipex-1630135sb-472cz

cukrar

Kabel necháte na sluníčku ohřát, pak vezmete odlamovací nůž a proříznete. Specielní nůž na kabely nemáte, jeho pořízení je nákladné na kouseky kabelu. Snad ještě podobný na odřezávání lina, břit s háčkem
http://www.ei­coplus.cz/cz/14-e-shop/3-produkty-pro-stavbu-a-dilnu/36-noze/703-brit-nahradni-lichobeznik.html