hubickova

odchod do důchodu

Maminka má jít do důchodu v prosinci 1015.Je ročník 1956 a má tři děti.Vyplatí se jí to finančně jít třeba o rok dřív?Dá se to někde spočítat?Děkuji
Doplňuji:
Pochopitelně v roce 2015,podařil se mi překlep

Nejlepší odpověď
mosoj

Jaké to bude v roce 2015 těžko předvídat.
V současné době se procentová výměra důchodu krátí o 0,9 % za každých zapčatých !! 90 dní o které jde dotyčný dříve do důchodu. Za rok to teda dělá 3,8 %. Kolik je to peněz záleží na výdělcích která vaše matka měla od roku 1986 až dosud.
Doplňuji:
Celý život se mně daří zaměňovat 6 za 8 a naopak. Takže 4 × 9 = 36 a ne 38 !
Takže to krácení za rok bude o 3,6%. Nicméně i tak je to dost peněz a je to absolutní snížení důchodu. Již nikdy se to nedožene. Takže výhodné to není nikdy !! Snížení důchodu díky nízkému výdělku v posledních letech před důchodem tak progresivní není, díky způsobu výpočtu.
Díky za upozornění na chybu v násobení.

Další odpovědi
anonym

Odchod do důchodu o rok až dva dříve se vyplatí člověku, který nemá práci a je v evidenci ÚP. Zde je lépe zbytečně si nesnižovat započitatelný příjem pro výpočet důchodu a nastoupit do starobního důchodu dříve. Pokud ale maminka práci má, tak by pro ni bylo samozřejmě nejvýhodnější nastoupit do důchodu až k datu, kdy do něj nastoupit má, tedy v roce 2015.

Michal Kole

To neví an politici, co opozice, senát nebo ústavní soud (ne)schvílí

http://www.me­sec.cz/kalkulac­ky/kalkulacka-k-duchodove-reforme/

http://kalkulac­ky.idnes.cz/cr_sta­robni-duchod.php