kruttor

Odběru prachových plynů z hlavně

Automatika u útočných pušek(sa58,ak4­7,StG44…) je zajištěna odběrem prachových plynů z hlavně. Vůbec mi není jasný jaký má tento princip výhody proti konstrukci používané u klasických samopalů(ppš43,MP4­0) kdy pružnina (a ne tlak plynů)stlačuje závěr do přední polohy. Je za tím jen větší spolehlivost?

Odpovědi
mosoj

Zbrań jsem nikdy nemusel, ale typuji že to umožňuje zvyšit kadenci.

bazuka

Odběr plynů z hlavně se užívá u uzamčených závěrů. Tlak plynů tlačí závěr do ZADNÍ polohy – většinou pomocí pístu, dochází k odemčení závěru, vyhození prázdné nábojnice a stlačení vratné pružiny. Pružina vrací závěr do přední polohy, cestou odebere ze zásobníku nový náboj, zasune do hlavně a uzamkne ji. Zmíněné zbraně /bez odběru/ využívají zpětného rázu při výstřelu.