Óda na radost je hymnou EU. Slyšíte v hudbě nějakou radost?

www.youtube.com/wat­ch?v=iTsQk7IKyTk

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Je třeba si uvědomit, že jejím základem je báseň F. Schillera, kterou napsal v době, když byl šťastný. Je to báseň o přátelství, o naději na porozumění mezi lidmi.. Ludwig van Beethoven ji zhudebnil a přidal ke své Deváté. Tím se stala známou. Je tedy spojená i s dalšími slavnými jmény, hrávala se při slavnostních příelžitostech.

Hymna je uvedena v instrumentuální podobě. Zda vzbuzuje radost?, Dá se brát tak, že skladba má svou historii, určitě mnohým přináší potěšení, příjemný pocit. V bývalých socialistických zemích je to třeba třeba kvůli tomu, že je zcela jiná než Internacionála, která byla jakousi „druhou“ hymnou a bylo ji slyšet mnohem častěji.

Další odpovědi
gecco

Óda na radost je Schillerova báseň, hudba je Beethovenova Devátá…
😉
Ale jo – z té muziky, podle mne, radost čiší…
😉

lexx

v hudbě ano, v EU ne

ivzez

Ano.
Beethoven (spolu s Verdim) je mým nejoblíbenějším skladatelem.
(Schillera moc „nemusím“.)

McArthur

Jasně, že ano. Radost i samotnou myšlenku evropské jednoty.

gecco

Óda na radost
Radosti, ty jiskro boží,
dcero, již nám ráj dal sám!
Srdce vzňaté žárem touží,
nebeský tvůj krásy chrám.
Kouzlo tvé teď opět víže,
co kdy čas tak dělil rád,
zástup lidstva sbratřen blíže
cítí van tvých křídel vát.
Komu štěstí v žití přálo,
v příteli že štít svůj máš,
komu věrnou ženu dalo,
mísit pojď se v jásot náš!
Sám byť jenom jednu duši
svojí na tom světě zval!
V díle tom kdo nezdar tuší,
od nás ber se s pláčem dál!
Radost každá bytost sáti,
přírodo, chce z ňader tvých;
zlý a dobrý chce se bráti
v jejích stopách růžových.
Révy žár nám, pocel smavý,
na smrt věrný přítel dán;
vášně plam dán červu žhavý,
světlý cherub dlí, kde Pán.
Dál, jak jeho slunci roje
nebes modrou nádherou,
spějte, bratří, drahou svou
směle, jak by rek šel v boje.
V náruč spějte, milióny!
Zlíbat svět kéž dáno nám!
Bratři! Hvězd kde žárný stan,
dobrý Otec zří z mlh clony.
Dlíte v prachu, milióny?
V bázni Tvůrce tuší svět?
Pátrej, hvězd kde bezpočet!
V záři ční tam Božské trůny.
(překlad Pavel Eisner)

anonym

To bylo napsáno ve kterém století?

annas

Schiller – 1759 – 1805.
Právě studium některých filozofů ho přivedlo k myšlence moderního humanismu – porozumění vztahu mezi lidmi , proti nadřazenosti jednotlivých ras v 19. st. atd.
Některá jeho díla patří do uměleckého hnutí Sturm und Drang – Bouře a vzdor, takže se bouřil i proti poměrům ve společnosti.

anonym

Lidé se změnili, já říkám k horšímu a tudíž ve slovech, které vložil gecco, dnes žádnou radost neslyším.

gecco

Já si ten text našel na webu, obecně ´básničky´ spíše nemusím…
😉
Ale ta hudba je parádní – klasickou muziku naopak ´můžu´…
😉

Agneta

Ta hudba je víc než super
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=mhCWIlss3VY
Typuji na „noršk“ > Tusen Takk!

Agneta

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=vodWKgp71os

Agneta

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ZEa2lyBFe­aI

Agneta

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jy54RXr1wxU