Evelin

od kolika let se může dítě rozhodnout u kterého rodiče chce být

Dobrý večer chtěla jsem se zeptat,od kolika let se může dítě rozhodnout s kterým rodičem chce po rozvodu být?Syn biologického rodiče neviděl od svých čtyř let,ted je mu dvanáct let a biologický otec se s ním chce začít stýkat.bude na syna někdo brát ohled,že ho vidět nechce?

Nejlepší odpověď
standa

Až do 18 let se dítě nemůže samostatně rozhodnout…, toto právo přísluší jeho rodičům (§ 36 Zákona o rodině) nebo jeho opatrovníku (§ 37)

V tomto konkrétním případě bude nejspíš muset rozhodnout soud, který syna nepochybně vyslechne, ale jen jako svědka, protože účastníkem řízení může být pouze jeho ´opatrovník´ (kterým bývá zpravidla orgán vykonávající sociálně-právní ochranu dětí). Věřím, že opatrovník bude synovy argumenty velmi dobře tlumočit soudu, který pak sparvedlivě rozhodne. Nicméně je velmi důležité vědět, že i ´druhá strana´ (tedy biologický otec) má svá jasná práva a „jen“ opačný názor dítěte neznamená, že soud rozhodne automaticky ve prospěch dítěte.

Další odpovědi
Janina76

Mám dojem že od 10 nebo 12 let..