Avatar uživatele
Registrovaný

od kolika let se může dítě rozhodnout u kterého rodiče chce být

Dobrý večer chtěla jsem se zeptat,od kolika let se může dítě rozhodnout s kterým rodičem chce po rozvodu být?Syn biologického rodiče neviděl od svých čtyř let,ted je mu dvanáct let a biologický otec se s ním chce začít stýkat.bude na syna někdo brát ohled,že ho vidět nechce?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Až do 18 let se dítě nemůže samostatně rozhodnout..., toto právo přísluší jeho rodičům (§ 36 Zákona o rodině) nebo jeho opatrovníku (§ 37)

V tomto konkrétním případě bude nejspíš muset rozhodnout soud, který syna nepochybně vyslechne, ale jen jako svědka, protože účastníkem řízení může být pouze jeho ´opatrovník´ (kterým bývá zpravidla orgán vykonávající sociálně-právní ochranu dětí). Věřím, že opatrovník bude synovy argumenty velmi dobře tlumočit soudu, který pak sparvedlivě rozhodne. Nicméně je velmi důležité vědět, že i ´druhá strana´ (tedy biologický otec) má svá jasná práva a "jen" opačný názor dítěte neznamená, že soud rozhodne automaticky ve prospěch dítěte.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Mám dojem že od 10 nebo 12 let..

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 978
Zlatý marci1 806
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 600
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 448
Zlatý led 394
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.