cyklista

Od kolika let můžu být v TP jako majitel?

Odpovědi
anonym

Od narození můžeš být majitel vozidla.

Podstatnou informací hned ze začátku je, že auto může vlastnit kdokoli, a to bez ohledu na věk, rodinný stav, způsobilost k právním úkonům nebo vlastnictví řidičského oprávnění. Pro vlastnictví vozidla je důležitá pouze právní subjektivita člověka, která vzniká narozením, resp. jí má i počaté dítě, pokud se narodí živé (§7 odst. 1 občanského zákoníku).
Pochopitelně je hned třeba dodat, že nesmí být zaměňována schopnost mít práva (např. vlastnit auto) a schopnost vlastními úkony nabýt práva (koupit auto). Dítě si pochopitelně samo auto koupit nemůže, neboť plnou způsobilost k právním úkonům získá až v 18ti letech. Za nezletilého jednají v jeho právních úkonech, ke kterým nemá způsobilost, jeho zákonní zástupci, kterými jsou zpravidla rodiče (§36 zákona o rodině).

Pokud se tedy rodič rozhodne koupit auto a chce ho nechat napsat na své dítě, nic mu v tom nebrání. Na kupní smlouvě bude uvedeno dítě se standardními osobními údaji společně s dodatkem, že za něj jedná jeho zákonný zástupce (rodič). Takový právní úkon je zcela v souladu se zákonem, i když je velmi nestandardní, což následně působí dojem u některých úřadů, „že to nejde“.

http://www.au­toweb.cz/muze-dite-vlastnit-auto/

cukrar

od narození.