Monzenk

Od kolika let je možné samostatně cestovat?

Zdravím,
je mi 15 a rád bych cestoval více než z pokoje na záchod. Rodiče žijí stylem klasického Čecha, který se bojí nových věcí, proto raději sedí jen u televize a nadávají na vše. Když jsem předvedl svůj návrh, kde bych jel na chvíli do Milána si užít trochu prázdnin (letenky sehnané přes Skypicker, dnes kiwi.com, dále hezké ubytování přes AirBnB), dočkal jsem se odpovědi, že nic nemůžu a ať mě náhodou teroristi nepostřelí, argumentoval jsem proti tomu tím, že kdyby se otčím zvedl a cestoval z Plzně (kde žiji) do Brna, tak to bude 20× nebezpečnejší než tahle moje cesta. Mám pas, občanský průkaz, musím mít ještě něco, abych mohl vycestovat na pár dní? Max. 7 dní. Občanský průkaz asi nepotřebuji, není nutné ho nosit v ČR od 2007, ale pas a kartička pojištence je určitě samozřejmost. Budu vděčný za každý smysluplný komentář. Tím nemyslím komentáře zaprdlých 30letých pivních povalečů, ale 30letých chytrých a zdravě uvažujících lidí. Přeji vám krásné letní dny :)

To je sice fajn, ale pořád nikdo nereaguje na dotaz, ale jen osobní názor anebo doporučení na web. Škoda, čekal jsem lepší odpovědi…

Odpovědi
Kulpix

Zdravím, jestli chceš cestovat po evropských městech, zkus využít třeba program od 》https://surpri­secitytrip.com/cz/.

FAQ
Od kolika let mohu se Surprise Citytrip cestovat sám?

Se Surprice Citytrip můžete cestovat sami bez doprovodné osoby od 16 let. Cestující mladší 16 let může cestovat pouze se starší doprovodnou osobou.

Je možné cestovat sám?

Ne, bohužel toto není možné. Vždy je nutné zaplatit min 2 osoby.

S jakými cestovními doklady mohu cestovat?

Můžete cestovat s platným pasem nebo občanským průkazem. Není možné cestovat pouze s řidičským průkazem.

Co není zahrnuto v mém výletu do města?

Převody a místní daně (jako turistické taxy), nejsou zahrnuty do vaší cesty. Doporučujeme si koupit cestovní pojištění.

Tohle asi za pár let až si vyberu kam jet,zkusím. Nejlepší je vzít ssebou kamaráda, nebo přítela(u tebe přítelkyni)

Zdroj: https://surpri­secitytrip.com/cz/

led

Z bezpečnostných dôvodov je lepšie necestovať sám, hlavne, ako píšeš, ak si neskúsený. V tomto súhlasím aj s rodičmi.
Pokiaľ chceš cestovať, použi nejakú akreditovanú cestovku, aspoň pre začiatok, aby si nabral skúsenosti o živote mimo vlastnej rodiny a až budeš mať o trochu viac rokov, skúsenosti a finančných zdrojov, potom sa môžeš vydať na cestu hoci aj okolo sveta. Ale vždy maj v zálohe aj plán „BMZ – bezpečnosť, mimoriadka a záchrana“ a každé opustenie „priestoru“ vždy nahlasuj, oznamuj svojmu kontaktu (poistka)
Tvrdím to na základe mojich dlhoročných skúseností spoznávania Europy trampovania peši, na bicykli, stopom, hromadnými prostriedkami, od detských liet až do dnešných penzijných čias, súkromné i služobné spoznávanie krás, ale i hrôzy celého sveta, ľudí všetkých svetadielov (okrem Antarktídy) od tých, čo živoria až po tých najnaj…

quentos

Jak – nereaguje na dotaz? V odpovědi od Kulpixe je to uvedeno zcela jasně.
Tak odkazy na web vám nejsou dost dobré? Takže máme něco plácnout bez důkazu, bez odkazu? Víte vy vůbec, co chcete?!
Jestli vám naše odpovědi nejsou dost dobré („Škoda, čekal jsem lepší odpovědi…“), tak se seberte a jděte se ptát jinam, nikdo vás tady nedrží.
Od 10 let lze samostatně jezdit na kole: http://www.ibe­sip.cz/cz/rodic/bez­pecnost-deti/jak-zajistit-bezpeci-deti-podle-veku/vek-10-a-vice-let
Většina rodičů by však nechala děti samostatně cestovat až od 15: http://zena-in.cz/clanek/v-kolika-letech-byste-pustila-dite-samotne-do-zahranici – to je asi nejlogičtější, protože v 15 už jste občan a částečně za sebe zodpovídáte.
Ale co já se s tím tady vlastně hledám, když „čekáte lepší odpovědi“. Trhněte si.

LysoňXXX

Ahoj, vidím, že si ze stejného těsta jako já pře x lety.. Mám procestovaný půl planety a pořád mě to naplňuje. Lítám sám a nikoho jsem se neptal. Nicméně tvoji rodiče za Tebe mají do 18ti let plnou zodpovědnost. Takže i kdyby si jel bez jejich souhlasu a oni by po tobě začali pátrat, tak do toho vstoupí PČR a budeš hlášen jak hledaná osoba. Je vše jen o kompromisech. Jestli doma sekáš latinu a rodiče vidí, že by jsi se neztratil a popř. ubránil, tak bych Tě jako rodič asi pustil. Nicméně jsi ještě hodně mladý. Zkus chvilku vydržet a věř mi, že pak to bude jen lepší. Ps.: Taky přespávám přes airBnB, ale záleží jak jsi jazykově vybavený. Bez toho se neobejdeš.. Klidně se ptej dál, rád poradím.

postcd

bych řekl, ve věku do 18 let pouze se souhlasem rodičů. Také je možné se přidat do nějaké party, kde budou i dospělí a kde budou i věkově podobní členové. S lidmi, se kterými se jede, je potřeba se znát, být zajedno v tom, kam se jede a co se bude dít.