hanulka11

Od čeho je v češtině odvozen název měsíce- únor?

Nejlepší odpověď
kropitko

Český název měsíce vysvětlují jazykovědci tím, že se v tuto dobu při tání ledu ponořují ledové kry na řekách (únor = nořiti se).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ú­nor

Další odpovědi
anonym

slovo únor se vyskytuje pouze v češtině a jeho výklad není zcela jednoznačný. Slovo je údajně vytvořeno z předpony ú- a základu nor ze slovesa nořiti. Význam se má vztahovat k tomu, že tající ledy se ponořují a zase vynořují z vody.