Klára K.

Od čeho je slovo „vyjádřit“? Vždyť není žádné „jádřit“ jako synonymum pro „mluvit“

vyjádřit je synonymum pro slovo vyslovit se (aspoň v určitém smyslu)
Ale jak toto slovo vzniklo? Protože bez předložky „vy“ se z něj stane jenom „jádřit“ a to nic neznamená :D

Nejlepší odpověď
annas

Vyjádřitt se – odvozené od podstatného jména jádro. Vyslovit se se k jádru věci, dostat se do „stře“.
Jádro = semeno, pecka apod. – to nejdůležitějí uprostřed plodu, , co slouží k dalšímu použití, … .

Jinak přeneseně – vyjádřit – dostat se k věci, říct, to podstatné, to základní.

Hláskovým vývojem se r změnilo v ř – zůstalo např. u slova jádřinec.

Předpona vy – nikoliv předložka – znamená směr ven – tedy slovo vy-slovím, vy-řknu, vy-jádřím se … slova jdou ven z úst.

V. Machek: Etymologický slovník

Další odpovědi
gecco

Ono taky slovo vymluvit znamená něco jiného, než vyjádřit…
😉
Slovo vyjádřit znamená schopnost definovat a vyslovit jádro věci.

anonym

Vyložit jádro věci… Jaderná diskuze – diskuze bez chození okolo horké kaše – přímočará. Jaderný – sveřepý, hovorný, … Vyjadřování – schopnosti vystihnout jádro věci.