Avatar uživatele
bestak

Od 22:00 jen s občankou?

Zaslechl jsem něco o tom, že po 22:00 se můžu venku pohybovat jen s občankou. Je to jen „městská legenda“ nebo je to skutečně pravda? Pokud ano, můžete mě odkázat na příslušný zákon?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst, anonym, iceT, Mili @ před 4912 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

Nechtěl jsem složitě odpovídat, ale udělám tak.
Podle zákona o občanských průkazech je povinností každého člověk staršího 15 let vlastnit OP, pokud tedy nepožádá o vystavení OP, dopustí se přestupku proti tomuto zákonu.
Na druhou stranu není povinnost nosit OP u sebe, ale má za povinnost prokázat na výzvu svou totožnost.
Prokázat svou totožnost může několika způsoby:
1)Občanským průkazem
2)jiným nahrazujícím dokladem
3)prohlášením o svých osobních údajích
4)svědectvím druhé osoby, která může svou totožnost prokázat.
Při jakýchkoli pochybnostech nebo podle 3 a 4 bodu může policie údaje ověřit v centrálním registru.
Z důvodu zjištění totožnosti můžete být předveden na služebnu, kde musíte strpět veškeré úkony ke zjištění totožnosti.
Pokud však prohlásíte pravdivě své údaje, policie si údaje jednoduše a rychle zjistí a ztotožní vás během chvilky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

To je něco nového? Pokud vím povinost prokázat totožnost platí v každou dení dobu.
Pokud ji neprokážete, mohou vás odtransportovat na služebnu pro určení totožnosti. Záleží co se zrovna řeší.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mili @

Jenže kdo z nás nosí poctivě občanku…
Já ji mám u sebe v kabelce, když jdu do práce, ale když venčím psa nebo jdu na nákup…
tak ji prostě nemám!!!!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek