bestak

Od 22:00 jen s občankou?

Zaslechl jsem něco o tom, že po 22:00 se můžu venku pohybovat jen s občankou. Je to jen „městská legenda“ nebo je to skutečně pravda? Pokud ano, můžete mě odkázat na příslušný zákon?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Nechtěl jsem složitě odpovídat, ale udělám tak.
Podle zákona o občanských průkazech je povinností každého člověk staršího 15 let vlastnit OP, pokud tedy nepožádá o vystavení OP, dopustí se přestupku proti tomuto zákonu.
Na druhou stranu není povinnost nosit OP u sebe, ale má za povinnost prokázat na výzvu svou totožnost.
Prokázat svou totožnost může několika způsoby:
1)Občanským průkazem
2)jiným nahrazujícím dokladem
3)prohlášením o svých osobních údajích
4)svědectvím druhé osoby, která může svou totožnost prokázat.
Při jakýchkoli pochybnostech nebo podle 3 a 4 bodu může policie údaje ověřit v centrálním registru.
Z důvodu zjištění totožnosti můžete být předveden na služebnu, kde musíte strpět veškeré úkony ke zjištění totožnosti.
Pokud však prohlásíte pravdivě své údaje, policie si údaje jednoduše a rychle zjistí a ztotožní vás během chvilky.

Další odpovědi
mosoj

To je něco nového? Pokud vím povinost prokázat totožnost platí v každou dení dobu.
Pokud ji neprokážete, mohou vás odtransportovat na služebnu pro určení totožnosti. Záleží co se zrovna řeší.

Mili @

Jenže kdo z nás nosí poctivě občanku…
Já ji mám u sebe v kabelce, když jdu do práce, ale když venčím psa nebo jdu na nákup…
tak ji prostě nemám!!!!