1popelka1

Očkování – HPV

Má význam nechat se očkovat proti HPV (lidský papillomavirus) 16 a 18, případně i HPV 6 a 11? Když pravidelným prováděním cytologických stěrů se můžu ochránit před zvýšeným rizikem rakoviny děložního čípku?
Doplňuji:
Ano, měla jsem na mysli Cervarix (16,18) a Silgard (6, 11, 16, 18). Zapomněla jsem dodat, že jde o ženu, která už styk měla (27 let) a proto význam očkování klesá. Někdo říká, že to cenu má i tak, někdo ne. Někdo upřednostňuje Cervarix před Silgard, že je více ozkoušený….

Nejlepší odpověď
Bunnik

Pravidleným prováděním cytologických stěrů se neochráníte před zvýšeným rizikem, ale pokud dojde k nějakým změnám na sliznici, bude to podchyceno včas a tím pádem bude řešitelnost snazší a naděje na uzdravení vysoká. Výnam očkování proti HPV je největší u dívek a žen, které ještě neměly pohlavní styk, tedy kde je riziko, že už se sliznice setkala s virem co nejnižší, protože vakcíny nemají prokazatelný účinek tam, kde už se virus objevil (třeba bez příznaků… a zase zmizel=imunitní systém se s ním vypořádal. Ono totiž neznamená, že pokud se žena setká s rizikovým HPV, že hned bude mít rakovinu) Čím více partnerů, tím je riziko vyšší. U nás tuším existují 2 vakcíny, obě cenově rovnocenné (Silgard a Cervarix), z nichž 1 je na HPV 16 a 18 a ta druhá je na všechny vámi 4 zmíněné typy. (já teď bohužel nevím, která je která)
Doplňuji:
Tak jsem to vyhledala a Silgard je na všechny 4 typy HPV.

http://www.srov­navamevakciny­.estranky.cz/stran­ka/cervarix-nebo-silgard_

Další odpovědi
pekynka

Popelko, jednoznačně bych svou dceru očkovat nechala i přes obrovskou drahotu té vakcíny.Já už nejsem v očkovacím věku a peripetií dysplázie jsem prošla. Lékař mě před rokem po poslední návštěvě obeslal kvůli nepříznivému výsledku a já jsem mezi tím měnila bydliště,obsílku jsem nedostala, po další návštěvě jsem byla ihned poslána na zákrok. Do výsledku z biopsie jsem týden nespala jaký jsem měla strach, že už není cesta zpět a umřu. I při nejlepší vůli a zodpovědnosti se může cokoliv stát a k lékaři se nedostanete včas. Ten nervák už bych nechtěla zažít.
Jednoznačně naočkovat pokud je ta možnost.

martina1

Nevím jestli to smysl má nebo ne,ale já osobně jsem se dala loni očkovat hned po šestinedělí.Já využila Cervarix.

pondělí

ano,ale jen pokud nedošlo k pohlavnímu styku a to nejen s penisem,
pokud se v pochvě poruší sféra kyseliny mléčné,nemá to již cenu,a počkat na život,co přinese