ReHu

Ochrání uzel na kabelu spotřebič?

Reaguji na odpověď mosoje.

http://elektri­ka.cz/data/clan­ky/smp031010

To jsem si oddychla.
Zdálo se mi to podezřelý 😁

Nejlepší odpověď
gecco

Jistěže ne…
😉
Ovšem traduje se to už hezky dlouho – jako vtip…
😉
___________
No jo, Mosoji – to je tak, když někdo fyzikální principy zahlédl z rychlíku a v tunelu…
😉
Ano – induktance (a kapacitance) je využívána k odfiltrování napěťových špiček, ale

  1. nejde o jeden závit
  2. cívka je na feritovém jádře
  3. fungují jako odrušovací členy, nikoli přepěťová ochrana

___
Na druhou stranu – pokud vám uzel na prodlužce zkvalitní spánek – klidně si ji zasukujte od vidlice po zásuvku…
🙂

Další odpovědi
led

Nefunguje to ani na lane, ani ako dopravný uzol, ba ani v spojení s MUDR.Radimem Uzlem, nie, nesmejte sa tomu…
veď aj test vo videu (v odkaze http://elektri­ka.cz/data/clan­ky/smp031010 ) končí slovami: „uzel proti prepětí skutečně nefunguje“

mosoj

Takovou otázku jsem čekal.
No tady na odpovědích to neuvidíš. Znám to z práce když přepěťové ochrany nebyly ještě běžné. Je to i fyzikálně zdůvodnitelné pomocí elektromagnetické indukce. Tu ale gecco nezná, načež aby znal ampérovo pravidlo pravé ruky.

Viděl jsem provizorní vedení na stavbě kam uhodil blesk. Všechny žárovky byly roztříštěné, jenom ty kde byly na vedení uzle, byly bez závad. Od té doby vím, že to funguje. Doma mně to zachránilo při úderu bleskem všechny spotřebiče, mimo satelitu, kam se to dostalo z antény.

Proti přepěťovým ochranám to má obrovskou výhodu v rychlosti. Funguje to okamžitě, kdežto přepěťová ochrana má zpoždění. Nicméně není to všespasitelné tak jako přepěťové ochrany. Každý ať si chrání své přístroje podle své vůle, ale nezpochybňujte fyzikální zákony.

Ještě účinnější je když přívodní šňůru poskládáte tak jako by jste stáčeli a stočenou zmáčkli k sobě a převázali. Na to ale většinou není šňůra dost dlouhá.

honza19hk

proti čemu?

led

mosoj, pokiaľ by ste potrebovali využiť teplo na uvarenie vody na kávu, tak tie slučky, alebo uzle sú na to ideálne. Naozaj sa tam v tých zákrutách vzniká teplo. zdroj: prax. možte si pozrieť ponorný varič, alebo špirálu v žehličke.

mosoj

Kolik z vás a těch co se tomu posmívají , to mělo možnost vidět v reálu. Já měl to štěstí že 2 x ano . Drát byl spálený akorát k té smyčce. Od smyčky dál byl v pořádku.
Chráníte TV vytažením ze zásuvky, ale anténu necháváte.
V té smyčce se v protiběžném vedení indukuje proud opačného směru a působí proti proudu původnímu. Tak si to vysvětluji já.

led

Elektrický prúd sa šíri cestou menšieho odporu.
K tomu blesku, počuli ste niečo o preskočení iskry, preskočení blesku? To čo opisujete bol práve ten prípad, preto kábel bol spálený len po uzol, odtiaľ preskočil na najbližší vodivý bod.

led

mosoj, pozrite na elektrický (iskrový) zapaľovač na plynovom sporáku.

mosoj

ReHu moc tě to tíží ?

ReHu

Celkem jo.
Od bouřky jedu v práci na prodlužkový režim + další nouzová řešení