Anonnyms

Ochrana obchodního jména aneb, když si někdo vytvoří stejné jméno webu s jinou koncovkou

Chci se zeptat, zda je možné požádat o zrušení nebo nějaké penalizace majitele webové stránky (domény), když jsme si založili firmu např. motobrno a.s. a máme website motobrno.net a někdo jiný si udělá website s podobným tématem a oborem podnikání na motobrno.cz čímž nám může kazit jméno a brát zákazníky na této shodě? Bere se zde v potaz datum registrace domény nebo založení firmy?
Doplňuji:
je tam „např.“, nemyslím konkrétně tento název, ale obdobnou situaci.

Nejlepší odpověď
SickBreed

Soudit se o to samozřejmě lze a asi by i člověk stoprocentně uspěl pokud by plnil obě podmínky (dřívější založení firmy i zakoupení domény), nicméně v případě že tohle neplatí by to asi bylo velice složité a záleželo na posouzení konkrétní situace. Tak či tak, časově méně náročné a možná i levnější je doménu odkoupit 🙂

Další odpovědi
led

Ide o dve rôzne domény. Pokiaľ nemáte registrovanú ochranu značky asi neuspejete.
Je to ako meno a priezvisko – meno je vaše meno (značka) a priezvisko je doména a tu sa líšite.
Príklad anonymus.odpo­vedi.cz nemusí byť ten istý ako anonymus.odpo­vede.sk
anonymus je vaše meno
doména odpovedi.cz alebo odpovede.sk je priezvisko
Doplňuji:
doména .cz a .sk

Deli

Zkuste se s ním domluvit na odkoupení domény, většinou na to lidi slyší. Jinak soudně byste uspěl pouze pokud by jste název např. „motobrno“ měl registrovaný jako obchodní značku (nesmíte si zřídit např. Coca-cola.net, protože jde o jasné napodobení registr.značky Coca-cola…)

Goclever

Co je to za kravinu Anonnyms? motobrno.net snad existuje? A kde? Nikdo ti zákazníky nebere. Nějaká stránka mě bude ukradená, pokud vím kdo je majitelem firmy a kterého si můžu ověřit na obchodním rejstříku. Tak neplaš.

Core

Jak píše SickBreed, lze se soudit a bude posouzen konkrétní případ. V tomto případě ovšem nemá smysl soudit se o to, že jste měli dříve doménu či co. Zákon to řeší mnohem obecněji. Podle obchodního zákoníku je zakázána nekalá soutěž. Jednou z forem nekalé soutěže je tzv. parazitování na pověsti. To spočívá v tom, že jiný soutěžitel na jednom trhu využívá pověsti jiného soutěžitele, aby získal neoprávněnou výhodu.

Pokud máte pocit, že vám skutečně „kradou“ zákazníky, kteří chtěli jít spíše k vám, pak se určitě poraďte s advokátem a ten už by měl aspoň zhruba zjistit, jestli má smysl to žalovat. Připravte si zejména důkazy, kterými _prokážete_ (na vás bude, jako na žalobci prokázání toho, co tvrdíte), že druhá firma využívá vašeho jména (značky, designu) aby obalamutila zákazníky a získala tak neoprávněnou výhodu na trhu.