Pokročilý

Obvod-zvládnu to sám/jde to takhle udělat?

Zdravím. Jde mi o toto. Potřebuji udělat "fičuru" co mi po sobě zapne/uzavře 2 elektrické okruhy. Jeden v čase t a druhý v čase řekněme t+0,1s.
Jak to udělat? Pomocí integrovaného obvodu nejspíše. Na netu jsem našel např NE555.
A teď k otázkám.
1) jak přesně tento integrovaný obvod (nebo jiný) dokáže zpozdit tyto 2 úlohy. Načasování je naprosto klíčové.
2) těch cca 0,1s (resp. 0,79...) nebude moc malý čas a zvládne to tento okruh?

3) elektrikáři/elektrotechnici si již všimli, že nejsem vyloženě profík v tomto oboru. Zvládnu to postavit sám nebo si mám nechat odborně poradit?
Respektive co bylo v mém výkladu špatně.
Neuvážil jsem něco? Řekl jsem nějákou hloupost? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

NE555 je univerzální obvod pro časovač. Přesnou funkci a čas lze zvolit vhodným zapojením v obvodu. Danou úlohu podle všeho zvládne, pro konstrukci je třeba nastudovat funkci 555 a porovnat s požadavky (vaše nároky a konkrétní funkce obvodů, které mají být spínány).
Časování s 555 lze běžně navrhovat s časy cca od 1us do cca 1min (použití bude širší, ale je třeba si tam dát trochu víc bacha na součástky)
Se standardníma součástkama můžete ale očekávat chybu kolem 1-10%, pokud budete chtít vyšší přesnost, musíte si dát opravdu záležet a prověřit realizovatelnost.
Jinak existují i IO kde je více časovačů 555 v jednom pouzdře (tuším 556 = 2x 555) což by mohlo být pro vás konstrukčně zajímavé.

Nic z toho co jsem psal jsem neprověřoval, s 555 jsem pracoval tak před 15 lety, berte to trochu s rezervou.

Další odpovědi:

Bronzový

Na takový dotaz se těžko odpovídá. Doporučuji konzultaci s odborníkem, nebo alespoň s šikovným amatérem elektronikem a ujasnit si řadu věcí: Jaké obvody konkrétně je třeba spínat (AC, DC, velikost proudu, v případě AC jeho kmitočet,...). Obvod NE555 je jedním z nejpoužívanějších a existuje spousta jeho aplikací, včetně realizace zpoždění v dost velkém rozsahu. Takže jeho použití i v tomto případě je určitě možné. Je třeba se zamyslet, jestli tento úkol není možné zajistit i mnohem jednodušším způsobem, např. využitím zpožděného přítahu relé. Já jsem kdysi podobně obešel s obyčejnými třemi relé potřebu výroby číslicového obvodu, který jsem měl rovněž vymyšlený, ale představovalo to návrh a výrobu DPS, shánění několika desítek součástek, osazování, pájení, oživování, doplnění o zdrojovou část, .... Řešení s relé bylo sice nemoderní, ale velice jednoduché, levné, plně dostačující a hlavně nesmírně rychle realizovatelné (během několika málo hodin). Ne všude musí být nevyhnutelně integrované obvody a mikroprocesor. Netřeba chodit s kanónem na vrabce.

Diskuze k otázce

Pokročilý

Magix.cz

S obvodem ??555 jsem experimentoval před 20-ti lety, nevím už, jestli to byl NE555, je možné, že se ještě pořád vyrábí ?

Stříbrný

Dochy

Jo, je to držák. Geniálně jednoduché, geniálně použitelné, proč se toho zbavovat. Dělají jej i jiní výrobci někdy s trochu odlišným napětím či jinými parametry. Pro většinu aplikací lze použít kterýkoli z nich, pouze pokud je třeba postavit něco pro okrajové podmínky je třeba vybírat podle parametrů. Cena běžně pod 10kč.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 870
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.