zelí

Obvod-zvládnu to sám/jde to takhle udělat?

Zdravím. Jde mi o toto. Potřebuji udělat „fičuru“ co mi po sobě zapne/uzavře 2 elektrické okruhy. Jeden v čase t a druhý v čase řekněme t+0,1s.
Jak to udělat? Pomocí integrovaného obvodu nejspíše. Na netu jsem našel např NE555.
A teď k otázkám.

  1. jak přesně tento integrovaný obvod (nebo jiný) dokáže zpozdit tyto 2 úlohy. Načasování je naprosto klíčové.
  2. těch cca 0,1s (resp. 0,79…) nebude moc malý čas a zvládne to tento okruh?
  1. elektrikáři/e­lektrotechnici si již všimli, že nejsem vyloženě profík v tomto oboru. Zvládnu to postavit sám nebo si mám nechat odborně poradit?

Respektive co bylo v mém výkladu špatně.
Neuvážil jsem něco? Řekl jsem nějákou hloupost? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

NE555 je univerzální obvod pro časovač. Přesnou funkci a čas lze zvolit vhodným zapojením v obvodu. Danou úlohu podle všeho zvládne, pro konstrukci je třeba nastudovat funkci 555 a porovnat s požadavky (vaše nároky a konkrétní funkce obvodů, které mají být spínány).
Časování s 555 lze běžně navrhovat s časy cca od 1us do cca 1min (použití bude širší, ale je třeba si tam dát trochu víc bacha na součástky)
Se standardníma součástkama můžete ale očekávat chybu kolem 1–10%, pokud budete chtít vyšší přesnost, musíte si dát opravdu záležet a prověřit realizovatelnost.
Jinak existují i IO kde je více časovačů 555 v jednom pouzdře (tuším 556 = 2× 555) což by mohlo být pro vás konstrukčně zajímavé.

Nic z toho co jsem psal jsem neprověřoval, s 555 jsem pracoval tak před 15 lety, berte to trochu s rezervou.

Další odpovědi
orwell

Na takový dotaz se těžko odpovídá. Doporučuji konzultaci s odborníkem, nebo alespoň s šikovným amatérem elektronikem a ujasnit si řadu věcí: Jaké obvody konkrétně je třeba spínat (AC, DC, velikost proudu, v případě AC jeho kmitočet,…). Obvod NE555 je jedním z nejpoužívanějších a existuje spousta jeho aplikací, včetně realizace zpoždění v dost velkém rozsahu. Takže jeho použití i v tomto případě je určitě možné. Je třeba se zamyslet, jestli tento úkol není možné zajistit i mnohem jednodušším způsobem, např. využitím zpožděného přítahu relé. Já jsem kdysi podobně obešel s obyčejnými třemi relé potřebu výroby číslicového obvodu, který jsem měl rovněž vymyšlený, ale představovalo to návrh a výrobu DPS, shánění několika desítek součástek, osazování, pájení, oživování, doplnění o zdrojovou část, … Řešení s relé bylo sice nemoderní, ale velice jednoduché, levné, plně dostačující a hlavně nesmírně rychle realizovatelné (během několika málo hodin). Ne všude musí být nevyhnutelně integrované obvody a mikroprocesor. Netřeba chodit s kanónem na vrabce.

Magix.cz

S obvodem ??555 jsem experimentoval před 20-ti lety, nevím už, jestli to byl NE555, je možné, že se ještě pořád vyrábí ?

Dochy

Jo, je to držák. Geniálně jednoduché, geniálně použitelné, proč se toho zbavovat. Dělají jej i jiní výrobci někdy s trochu odlišným napětím či jinými parametry. Pro většinu aplikací lze použít kterýkoli z nich, pouze pokud je třeba postavit něco pro okrajové podmínky je třeba vybírat podle parametrů. Cena běžně pod 10kč.