momo

Obvinili mě z užívání cizí věci, jedná se o trestnní čin? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
anonym

Ano jedná se o trestný čin. Zkuste se podívat níže, jak na to pohlíží zákon:

Autentický text konkrétní pasáže nového trestního zákoníku od 1.1. 2010. (Ustanovení platné do 31.12.2009 najdete zde)
§ 207
Neoprávněné užívání cizí věci

(1) Kdo se zmocní cizí věci nikoli malé hodnoty nebo motorového vozidla v úmyslu je přechodně užívat, nebo
kdo na cizím majetku způsobí škodu nikoli malou tím, že neoprávněně takové věci, které mu byly svěřeny, přechodně užívá,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného,
  2. spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo
  3. způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  1. způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo
  2. spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).

Více se dočtete na http://www.trestni-rizeni.com/do­kumenty/trestne-ciny-paragrafy/neo­pravnene-uzivani-cizi-veci

Je samozřejmě třeba vědět, o co se ve Vašem případě konkrétně jedná. Pokud dojde až k odsouzení, tak v případě, že je to Váš provní konflikt se zákonem, to bude nejspíše podmíněný trest. Nechci Vás strašit, ale neuvedla jste moc údajů, takže je těžké napsat Vám něco bližšího.

Další odpovědi
zjentek

dobré vědět,kdo obvinil,co jste užila a jaké jsou k tomu důkazy. Křivé obvinění z čehokoli je trestný čin.